Connect with us

Rüya

Rüyada Alimler Tabiri

Published

on

Rüyada Alimler tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Seyyid Süleyman: Cahil bir insan rüyasında alim olduğunu ve halka sözünü kabul ettirdiğini görürse, hakarete uğrar. Aleyhinde hareket edilir. Alim birinin aynı rüyayı görmesi, büyük kıymet ve şerefle yorumlanır. Fakat, kendisinde kötü bir halin meydana geldiğini görürse, halkın alaylarına maruz kalır. Bir alimin kendisini yanına oturtup konuştuğunu ve güzel sözler söylediğini gören, hayra ve menfaata nail olur. Alimin huzurundan kovulduğunu yahut hiddetle azarlandığını görenin, itikadı azalır. Halk arasında zillete ve hakarete uğrar. Aşağılanır.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Büyük kıymet, mevki, rütbe ve itibar.
Bir alimin elini öptüğünü gören, onun ilminden istifade eder. Alimin kendisine bir şey verdiğini görenin, dünyada ve ahirette itibarı büyük olur, makamı yücelir. Alim olup, halka elini öptürdüğünü gören, onlara hayırda bulunur. Faydalı olur. Alimin dersle meşgul olduğunu görmek, ulemanın ve dindar insanların çoğalacağına işarettir. Bir alimden ders almak, ulemanın ilminden feyizlenmeye delalet eder. Alimin kendisini öptüğünü gören, izzet ve makam bulur. Ulemanın (alimlerin) kıyafetini giyip gezdiğini gören, -buna layık değilse- riyakar davranıp, halkı aldatır. Alim tarafından davet edilen, devlet hizmetine girer, yüksek bir yere çıkarılan, onların yoluna girip halktan saygı görür. Tanınan bir alimin yüksekten düştüğünü görmek; o alimin itibar kaybedeceğine işarettir.
Düşen alim meçhul ise, ilme değer verilmeyeceğine delalet eder.
Abdülgani’en Nablusi diyor ki: Ulema, ilim meclisi ve ders görmek; hayır ile tabir olunur. Alimin güleryüzlü ve iltifatkar davranması, rüya sahibi için izzet ve rütbedir. Asık yüzlü olması ise zarar, zillet, azl ve hakarettir. Alçaklıktır.
Alimler Peygamber varisleri olduklarından, bu rüya aynı zamanda Peygamberlerin sünnetine tabi olmakla da yorumlanır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar