Connect with us

Rüya

Rüyada Allah'ı Zikretmek Tabiri

Published

on

Rüyada Allah’ı Zikretmek tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Nablusi: Bir kimse, rüyada bir mecliste Kur’an okumak, dua etmek, züht ve takvaya dair kaside okumak gibi zikrullaha devam edildiğini görse, okumanın kıymeti ve sıhhati nisbetinde zikrolunan meclis ve yerin iyi bir şekilde tamir olunmasına delâlet eder. Zühde dair okunan kasidenin okuyucusunun sesi nağmeli olur ve okuyuşunda yanlışlık yaparsa o yer halkının velayetlerinin kâmil olmadığına delâlet eder. Eğer okunan kaside gazel olursa, o velayetin batıl olduğuna delâlet eder.
Bir kimse kendisini Allah Taâlâ’yı çok zikrettiğini görse, Allah Taâlâ o kimseyi düşmanları üzerine galip getirir. Fakat, rüyada halk için vaaz ve nasihat etmek ve halkı gafletten uyandırmak gibi şeyleri yapan vaiz ve nasihat verici bir kimse olursa, halkı hata ve günahtan kurtarmasına, eğer ticaretçi olursa, halkı zarar etmekten kurtarmaya ve selâmete eriştirmesine ve menfaatin olmasına delâlet eder. Ehil olmayan kimsenin rüyada halka vaaz ve nasihat ettiğini görmesi, üzüntü, keder ve hastalığa düşmesine ve bundan kurtulması için Allah’a dua etmesine delâlet eder.
Zikrinde doğru olan kimsenin rüyada, hikmete dair söz söylemesi üzüntü ve kederden kurtulmasına yahut hastalıktan, üzerinde bulunan borçtan ve sıkıntıdan halâs olmasına delâlet eder. Yahut zalim bir kimseye galip gelip muzaffer olmasına delâlet eder.
Eğer sözü yaramaz ve çirkin olursa anlatılan şeyleri o kimse için müşkül olur ve istihza edilip gülünülecek bir söz söyler.


Seyyid Süleyman: Bkz. Zikrullah.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar