Connect with us

Rüya

Rüyada Altın Para Tabiri

Published

on

Rüyada Altın Para tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Seyyid Süleyman: Danyal (A.S.) buyurmuşlardır ki: Rüyasında elinde dörtten fazla altın para gören bir iş sebebiyle sıkılır yahut hakkındaki dedikodulara üzülür. Elinde sayılabilecek kadar az altın görenin, derdi hafif olur. Yani adedi belli ve az miktarda altın, küçük bir sıkıntıdır.
İbn-i Şirin demiştir ki: Elinde beş adet altın gören, halkın beğeneceği bir iş yapar. Elinde tek altın gören, güzel bir eve sahip olur. Yanında çift rakamlarla sayılabilen yüzden veya binden fazla altın olduğunu gören, tahmin ve sırlar ilmine vakıf olur. Birine bir dinar verdiğini yahut dinarı kaybettiğini gören, bildiği şeyi unutur.
Kirmani şöyle diyor: Bir altın bulduğunu gören, evladı yüzünden üzüntüye duçar olur. Çok sayıda altınlar bulmak; çeşitli meşakkatlere, zahmetlere uğramaya delalet eder.
Cabir’ül Mağribi diyor ki: Rüyasında bir altın bulduğunu gören, kendisine tevdi olunan emanetten dolayı şahitlik yapar. Bazen bu rüya aynen çıkar. Yani bir altın bulduğunu gören, ertesi gün bir altın kazanır.
İsmail el-Eş’as demiştir ki: Halis altından imal edilmiş, üzeri nakışsız lira veya dinar görmek; dine ve doğru yola delalet eder. Üzeri resimli altınlar görmek; din hayatı için iyi değildir. Bir yüzünde Allah (C.C.)’ın ismi yazılı, diğer tarafında salip (haç) basılı bir dinarı olduğunu gören, müslümansa; dinden çıkar, kafirse; müslüman olur.

Cafer-i Sadık buyurmuştur ki: Beş adet altın, beş vakit namazı temsil eder. Rüyasında birine altın para verdiğini, sattığını yahut kaybettiğini veya çalındığını gören, sıkıntıdan kurtulur. Dört adede kadar altın paraya herhangi bir suretde sahip olduğunu gören, makam ve itibar kazanır yahutta eline o miktarda para geçer.
Yine Cabir’ül Mağribi’ye göre altın lira; zevce, evlat ve cariye ile tabir olunur. Çok sayıda altın; zahmet, kavga ve dava ile elde edilen malın artacağına işarettir. Rüyasında birinin kendisine altın paralar verdiğini gören, zulme uğrar. Kendisi bir kimseye altın verirse, ona zulm eder. Kesik altın alıp vermek; kavgaya delalettir. Toprakta bulduğu altınları aldığını, bunların elinde eridiğini gören, annesi yüzünden üzülür. Sonra selamete çıkar.
El Salimi diyor ki: Altın paraların kadınların başında asılı görmek; kadın için zinete işarettir. Delik yahut silik altınlar; sıkıntı ve derdin azalmasına, bir rivayete göre artmasına delalettir.
Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Malik olduğu altını kaybeden, namaz kılmakta kusurlu davranır. Büyük altın para; emanet, şehadet, ilim ve velayetle tabir olunur.
Halid’ül İsfahani’ye göre altın para, altından yapılmış zinete nispetle daha hafif bir üzüntüdür. Üzerinde Allah (C.C.) ismi yazılı ise, hayırlıdır. Nakışlı altın nakışsızdan iyidir.
Cafer-i Sadık, bu rüyayı şöyle tabir ediyor: Tek altın, hayırlı değildir.
Çift altın; faydalı ilme ve dinde ihlasa işaret eder.
Bazıları demişlerdir ki: Altın lira; tevdi olunan emanettir. Elinde beş altın gören, beş vakit namazda tembellik etmez. Bu altınları kaybeden, namazı terkeder. Onlardan kaç tanesini kaybederse o kadar vakit namaz kılmaz.
Bulduğu altınları sağlam bir yere koyan, müslümanların malını muhafaza eder. Altın sikke basan, farzları yerine getirir. Halkın hakkını teslim eder. Altın taksim eden, Allah (C.C.)’ın emirlerini bildirir.
Tek altın; salih bir şahsa delalettir. Rüya sahibi dine uzaksa, emanete ihanet eder. Resimli ve nakışlı altın para gören, ailesi veya bir dostu yüzünden çirkin bir işe bulaşır. Ölünün kendisine altın verdiğini gören, zulümden kurtulur. Fakat verilen bu altını almadığını gören, zulme uğrar. Bir ölünün altın vereceğini vaad ettiğini gören, zulmü murat eder.
Elindeki altınları inceledikten sonra altın olmadıklarını ve renklerinin bozulduğunu gören, hayal kırıldığına uğrar, sonra sükunete kavuşur. Altın para basanın, kederi artar yahut namazda hata yapar.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar