Connect with us

Rüya

Rüyada Arpa Tabiri

Published

on

Rüyada Arpa tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Bedenle kazanılacak maldır. Arpayı buğdayla değişmek, değerli bir şeyi daha az değerli olanla değiştirmeye,
Arpa satın almak mülke, Arpa ekmek İlahı hoşnutluğa ermeye, Arpa biçmek hac ve zekat gibi mali ibadetleri
yerine getirmeye, Yaş ya da kuru arpa bolluğu sıhhat ve afiyettir. (Ayrıca Bakınız; Ekin Ekmek.)


Diyanet: Rüyada arpa görülmesi değişik şekillerde yorumlanmıştır. Rüyada arpa görülmesi hayır ile tabir edilir. Bir kimsenin rüyasında bir tarlada arpa ektiğini görmesi; o kimsenin hayır ve iyilik yönünde faaliyet göstermek için bir cemiyete gireceğine, hasad zamanı gelmiş olan arpa başaklarını toplayıp demet yaptığını görmesi; faaliyetlerinden dolayı bir cemiyete başkan seçileceğine, bir değirmende arpa öğüttüğünü görmesi; yaptığı hayırlı çalışmalarının Allah tarafından kabul edildiğine dolayısıyla büyük sevap kazandığına delalet eder.
Bir başka yoruma göre bir kimsenin rüyasında bir tarlada arpa ektiğini veya bir tarladan arpa biçtiğini görmesi; o kimsenin yakında bir hastalığa yakalanacağına işaret eder.
İbn-i Sîrîn’in yorumuna göre: Rüyada arpa görülmesi mala işaret eder. Bir rivayete göre de arpa beyaz olması hasebiyle gümüş para ile yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında eline arpa geçtiğini görmesi; o kimsenin eline mal geçeceğine, kuru, yaş ve haşlanmış arpa yediğini görmesi; hayra, kişinin kendisine arpa hediye edildiğini görmesi; kuvvete, sağlığa ve hayra erişeceğine yorumlanır.
Ebu Saîd el-Vâiz’in yorumuna göre: Rüyada arpa görülmesi; sıhhat ile birlikte mal veya kısa ömürlü evlada işaret eder.
Câfer-i Sâdık’ın yorumuna göre: Rüyada arpa görülmesi rızıkla birlikte çok servet ile yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında arpa satın aldığını görmesi; âhireti dünyaya tercih edeceğine, sattığını görmesi; dünyayı âhirete tercih edeceğine delalet eder. İbn-i Kesîr de yaklaşık bu doğrultuda yorum yapmıştır.


Nablusi: Rüyada arpa görmek, az bir meşakkatla elde edilecek helal rızka delalet eder. Rüyada buğdayı arpa karşılığında sattığını gören kimsenin, Kur’an-ı unutarak şiirle meşgul olduğuna delalet eder. Arpa aldığını görenin, alim bir çocuğu olur. Ancak o çocuğun ömrü kısa olur. Bazı tabirciler arpa, beden sağlığıyla meydana gelecek maldır, dediler.
Rüyada satıcısından arpa almak, büyük bir mülke, zamanında arpa biçmek, onunla hac ve zekatın ifa edilmesi lazım gelecek bir malın eline geçeceğine delalet eder. Rüyada arpa eken kimse Allah’ü Teala’nın rızası olan işi yapar. Arpa üzerinde veya arpa ekili bir yerde yürüyen kimse cihadda bulunur. Rüyada arpa ekmek, kulların ibadetleridir.
Arpa ektiğini gören kimsenin, karlı bir ticaretten artan ve büyüyen bir mal yığacağına veya beden sağlığı ile beraber mamur bir şehre vali olacağına ya da padişah tarafından o kimseye bir hayır dokunacağına delalet eder.
Yaş ve taze arpa bolluğu, hayırlı haber istemeye, sıhhat ve afiyete delalet eder.


Seyyid Süleyman: Arpa görmek; mala işarettir. Rengi beyaz olduğu için gümüş para ile de tabir edilir. Kuru, yaş veya haşlanmış arpa yiyen, hayra nail olur. Kendisine arpa verildiğini gören kuvvet ve sıhhate kavuşur. Sahip olunan arpanın bozulduğunu yahut çürüdüğünü görmek; iyi değildir. Arpayı toprakla karışık görmek; ucuzlayacağına işarettir.
Ebu Said’ül Vaaz şöyle diyor: Arpa; sağlık, mal veya kısa ömürlü bir evlada delalet eder. Rüya mutlaka bunlara nispet edilir.
Cafer-i Sadık’a göre arpa, çok mal demektir. Arpa satın aldığını gören, ahireti dünyaya tercih eder. Arpayı satan ise dünyayı ahirete değişir.
İbn-i Kesir diyor ki: Arpa; helal mal, hayır ve menfaattir. Rüya bunlara göre tevil edilir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar