Connect with us

Rüya

Rüyada Avuç Tabiri

Published

on

Rüyada Avuç tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Nablusi: Rüyada görülen avuç içi, rüya sahibinin kuvvetine avucun açıklığı dünyalığının genişliğine, kapalılığı ise geçiminin darlığına delalet eder. Bir kimse, avucunda abdesti bozan bir şey görse, o kimsenin kuvvetine ve dünyalığına delalet eder. Avucunun içinde kıl bittiğini görse, ona erişecek keder ve borca delalet eder. Bazı tabirciler de bu rüya o kimsenin elinden uzaklaşacak mala delalet eder, dediler. Elinin arkasında kıl bittiğini görse, o kimsenin durumu kuvvetli olur veya malı gider.
Avucunu göğe doğru açtığını gören kimse, sultanla ilgili bir kimse ise, ona menfaat ve hayır erişir. Eğer avcı ise, çok av avlar. Eğer emlak ve akar sahibi birisi ise, menfaata erişir. Avucunun küçük ve ince olduğunu gören kimse, korkak ve karakteri zayıf bir kimse olur. Avuç insanın dünyasına ve işlerinden el çekmesine de delalet eder. Bundan dolayı bir kimse rüyada avuç görse ve kendisi de korkunç bir halde bulunsa, o kimse o halden imtina eder. Avucunun açık ve güzel olduğunu görse, rızkının bolluğuna ve cömertliğine delalet eder. Avucunun kapalı olduğunu gören kimsenin, cimriliğine ve hayrı az olduğuna delalet eder.
Avucun güzel olması sahibinin serden ve Allah (C.C.)’a asi olmaktan sakınmasına, sadaka almaktan çekinmesine delalet eder.. bazen da avucun güzelliği duanın kabul olmasına delalet eder. Avuç içine Arapça’da «Rahe» de denir.
Bundan dolayı avuç görmek, rahatlığa kavuşmaya veya başkasını rahatlığa kavuşturmaya ya da eliyle kavuşacağı rahatlığa delalet eder. Bazı tabirciler, avuç geçim, mal, reislik, çocuk, yiğitlik ve haramdan uzaklaşmak gibi altı şeye delalet eder, dediler.


Seyyid Süleyman: İbn-i Kesir diyor ki: Avucunun geniş olduğunu görenin, serveti artar. Cömertlikle meşhur olur. Avcun daralması bu yorumun tersidir.
Kirmani’ye göre güzel ve temiz avuç görmek; hayırdır. Günahlardan el çekmeye delalettir.
Rüyada avuçlarını birbirine vuran; ya sevinir yahutta faydasız şeyle meşgul olur. Bir elinin tersiyle diğer elinin içine vuran, musibete düşer. Felaket yaşar.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla manalandırıyor: Zevk, mal, başkanlık, tatlı hayat, evlat, kahramanlık ve haramdan uzaklaşmak. Avuçtaki fazlalık, eksiklik, temizlik, pislik, güzellik ve çirkinlik bunlara göre tabir edilir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar