Connect with us

Rüya

Rüyada Azad Etmek Tabiri

Published

on

Rüyada Azad Etmek tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Biri tarafından azadedilmek borçtan kurtulmaya, kurban kesmeye, Köle azadetmek borç bağışlamaya, Köle
olduğunu ve azadedildiğini görmek emekli olmaya veya amirinin ölmesine delalet eder.


Diyanet: Rüyada azad etmeyi görmek; kurbana işarettir. Bir kimsenin rüyasında kendisini azadettiğini görmesi; kurban keseceği­ne, eşini azad ettiğini görmesi; onu boşayarak ayrılacağına delil sayılır.
Bir kölenin rüyasında kendisinin azad edildiğini görmesi; o kölenin ve efendisinin ölmesinden korkulur. Hasta bir kimsenin rüyasında azad edildiğini görmesi; o hastanın öleceğine, günahkâr bir kimse ise günahlarından dolayı tövbe edeceğine, kâfir bir kimse ise; müslüman olacağına ve bundan dolayı da Allah’ın o kimseye cehennem azabını haram kılacağına delalet eder.
Hür olan bir kimsenin rüyasında kendisinin azad edildiğini görmesi; eğer borçlu ise Allah o kimseye borcunu ödeme kolaylığı ihsan eder. Eğer günah işleyen birisi ise; Allah’ın affına mazhar olur.


Nablusi: Rüyada azat etmek, kurbana delalet eder. Rüyada kendisini azat ettiğini gören kimse, kurban keser. Hanımını azat ettiğini gören kimse ise, onu boşar. Bir köle rüyada azat edildiğini görse, o kölenin veya efendisinin öleceğinden korkulur. Köle olan birisi rüyada öldüğünü görse, azat olur. azat eden kimsenin mülk ve tasarrufundan çıkmağa azadlık denir. Rüyada azat olunan kimse hasta olursa, ölür. bazen da o kimsenin — eğer köle ise — faydalı olması güçleşir.
Rüyada azat olan kimse günahkarsa, tövbe eder. Kafir ise, müs-lüman olur ve Allah (C.C.) onu cehennem ateşine haram kılar.
Hür bir kimse rüyada azat edildiğini görse ve kendisi de borçlu ise Allah (C.C.) o borcu ödemeye kolaylık halk eder. Eğer günahkar ise, Allah (C.C.) o kimseyi atfeder.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar