Connect with us

Rüya

Rüyada Bağlı Olmak Tabiri

Published

on

Rüyada Bağlı Olmak tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Nablusi: Bir kimse rüyada kendisini bağlı olarak görse, bu rüya şerliler hakkında onların bağlanmasına ve hapsedilmesine delalet eder. Zira pranga ayakları bağlamak için kullanılır. Fakat şerlilerden başka diğer kimseler hakkında bu rüya gurbet veya yolculuğa delalet eder. Çünkü prangalar yürümeye mani olur.


Seyyid Süleyman: Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Bağlı olduğunu gören, bulunduğu iş ne olursa olsun onda sebat eder.
Danyal (A.S.) buyurmuştur ki: Ayağında bukağı (bağ) gören arzuladığı sefere gidemez. Ayağında iki, üç, dört bukağı görenin, o kadar evladı olur. İki ayakta bukağı görmek; velayete (*) delalettir. Başka bir şahısla beraber bağlanan, büyük bir günah işler. Muhtemelen devletten ceza görür. Ayağında kiremitten bukağı (bağ, kayd) gören, araziden faydalanır. Bukağı kurşundan ise; ya hıristiyanlardan menfaat görür yahutta evlenir. Bakır bukağı, Yahudilerden fayda sağlamaya delalet eder. Gümüş bukağı, zengin kadınla evlilik, altın bukağı yolculuk ve hastalığa işarettir.
Kirmani yukarıdaki yorumlara ilaveten şunları söylüyor: Altından bukağı görenin, elinden bir şey gider. Sarı pirinçten, kurşundan vb.nden imal edilmiş bukağı gören, ümit ettiğinden daha fazla hayır ve menfaat bulur. Bukağı demirden ise, kat’i bir özürle yerinde kalır.
Cafer-i Sadık bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Küfür, nifak, tamahkarlık, cimrilik ve günahtan korunma.
Bazılarına göre Bukağı (kayd, bağ) ipten yapılmışsa rüya sahibi din emrinde sebatkar olur. Kurşundan bukağı gören, ehemmiyetsiz bir işe devam eder. Pirinç bukağı fena bir işte kalıcı olmaktır. Altından ma’mul bukağı gören, kaybettiği malını bekler. Gümüşten bukağı görenin, izdivacı devamlı olur. Odundan bukağı gören, nifak içinde yaşar.
İplikten ve bezden bukağı görenin sabit bir işi olmaz. Bir kısım tabirciler bukağı rüyasını defalarca tecrübe ettiklerini ve bu rüyanın ancak hayra delalet ettiğini söylemişlerdir. Bukağı ne kadar ağır olursa rüya o derece hayırlıdır. bu rüya, zincirle bağlı olmak yani prangaya vurulmak rüyası ile asla karıştırılmamalıdır. Çünkü onun yorumu bukağının tamamen aksidir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar