Connect with us

Rüya

Rüyada Balçık Tabiri

Published

on

Rüyada Balçık tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Sıcak kara balçık rızka, yoksulluktan kurtulmaya ve diğer hayırlara, Bekarın sıcak balçık görmesi
evlenmesine, Hastanın bu balçığı görmesi iyileşmesine delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Çamur.)


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında pişmiş balçık yediğini görmesi; o kimsenin herkesi eleştireceğine, pişmemiş balçık yediğini görmesi; aile ferdleri için mal toplayacağına, rüyasında evini balçıkla sıvadığını görmesi; o kimsenin sıkıntıya düşeceğine işaret eder
Câbiru’l-Mağribî’nin yorumuna göre: Rüyada görülen beyaz ve yeşil balçık; helâl mala, sarı balçık; hastalığa, kırmızı balçık; çalgı ve oyuna, siyah balçık; üzüntü ve kedere yorumlanır.
Bir kimsenin rüyasında bir balçık içinde veya bir bataklıkta yürüdüğünü görmesi; üzüleceğine, balçık içine girip boğulmadığını görmesi, o kimsenin yakasını kurtaramayacağı bir belâya maruz kalacağına, balçıktan çıktığını görmesi; belâdan kurtulup huzura kavuşacağına delâlet eder.Kirmânî’nin yorumuna göre: Rüyasında balçık içinde yürüdüğünü gören kimse; eğer hasta ise, hastalığının biraz daha uzayacağına, eğer üzüntülü ise, üzüntüsünün artacağına işaret eder.Rüyada balçıktan kerpiç yapıldığının görülmesi; hayra yorumlanmaz. Böyle bir rüyanın görülmesi; bir rivayete göre kavga ve düşmanlığa delalet eder.Ebu Saîd el-Vâiz’in yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında bina yapımında harç yerine balçık kullanıldığını görmesi; din, mal ve nimet ile tabir edilir. Kişi rüyasında birinin kabrini çamurla sıvadığını görmesi; eğer mezarın sahibi ölü ise, onun kabrini ziyaret edeceğine, eğer hayatta ise, böyle bir rüya hayra yorumlanmaz.Bazı yorumculara göre: Rüyada balçık görülmesi; hastalığa delalet eder. Bir rivayete göre de kişinin rüyasında balçıktan tuğla ve kerpiç yaptığını görmesi; akrabasının çokluğuna işaret sayılır. Kişinin bir balçık içine düşüp kurtulamadığını görmesi; o kimsenin öleceğine yorumlanır.


Seyyid Süleyman: Tuğla ve kerpiç yapılan özlü çamurla, bataklık çamurları aynı surette mütalaa edilirler.
Rüyasında pişmiş balçık yediğini görenin hakkında dedikodu yapılır. Pişmemiş balçık yiyen, ailesi için mal toplar. Evinin dışını balçıkla sıvayan, üzüntüye duçar olur.
Cabir’ül Mağribi diyor ki: Beyaz ve yeşil balçık; helal mal, sarı balçık keder ve hastalık, kırmızı balçık; eğlence, siyah balçık; üzüntüdür. Balçık yemek, dedikodudur. Balçıkta yahut bataklıkta yürüdüğünü gören, kedere düşer. Balçığın içine gömülüp kaybolduğunu gören, bir belaya uğrar ve ondan kurtulamaz. Balçıktan çıkan, selamete ulaşır, sevinir.
Kirmani demiştir ki: Rüyasında balçık içinde yürüdüğünü gören hastaysa, hastalığı uzar. Üzüntü içinde ise, bu hali devam eder. Balçık yoğurup kerpiç vs. yapmak, hayra yorulmaz. Bir rivayete göre kavga, düşmanlık ve keder işaretidir.
Ebu Said’ül Vaaz şöyle diyor: Binada kullanılan balçık yani harç görmek; takva, din veya mal habercisidir. Ölmüş birinin kabrini çamurla sıvadığını gören, onun kabrini ziyaret eder. Hayatta olan birinin kabrini çamurla sıvamak, hayır değildir. Elindeki az miktarda balçığı yiyen, para kazanır.
Bazılarına göre balçık rüyası hastalıktır. Balçıktan tuğla ve kerpiç yaptığını görenin, akrabası çok olur. Balçık içine düşüp kurtulamadığıı gören vefat eder.
Cafer-i Sadık (R.A.
) diyor ki: Soğuk ülkelerde balçık görmek, sıcak ülkelerde balçık görmekten daha kötüdür.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar