Connect with us

Rüya

Rüyada Çan Tabiri

Published

on

Rüyada Çan tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Kilise çanı geçersiz inanç ve iddiaya, yeminle kazanan tüccara, Evinde çan görmek, soyunu devam ettirecek
kadına, Çan sesi bazen müezzine, haberciye ya da bir durumu ilan eden kimseye delalet eder. ( Ayrıca
Bakınız; Çıngırak.)


Molla Cami: Rüyada çan görmek, simsara yahut evlad sahibi hanıma işarettir.
Bazen de çan görmek, şöhrete ve rezilliğe işarettir.Bir kimse rüyada çan çaldığını görse, o kimse halk arasında doğruluğu kalmamış haberi yayacağı anlaşılır.
Çan görmek, hayırsız bir kimse ile arkadaş olmaya işarettir.Rüyada görülen çan, münafık bir kimsedir. Bir kimsenin rüyada hıristiyan mabedinde çan çaldığını görmesi, alış venşinde yemin etmesine işarettir. Bazen de çan. yolculuğa işarettir.
Rüyada çan sesi, hayırlı ve güzel ticaretle kafilelerin gelmesine yahut bir cihetten diğer bir cihete nakletmesine işarettir.
Hayvanların boyunlarında görülen zil, hayır sahibi bir kimsedir.


Diyanet: Rüyada çan sesinin işitildiğinin görülmesi; müjdeli bir haber alınacağı ile tabir edilir. Bir kimsenin rüyasında bir kilisenin kulesine çıkarak çan çaldığını görmesi; o kimsenin herkesten saklamaya çalıştığı bir sırrının başkaları tarafından duyulacağına, çanın koparak yere düştüğünü ve düşerken de büyük bir ses çıkardığını görmesi; o kimsenin beklenmedik, önemli bir haber alacağına işaretle tabir edilir. Bazı yorumculara göre: Rüyada çan görülmesi din zayıflığı ile tabir edilir. Bir kimsenin rüyasında bir kulede çan sallayıp ses çıkardığını görmesi; o kimsenin küfür üzere olduğuna, kişinin rüyasında çan sesini duyup kulaklarını tıkadığını ve dolayısıyla çanın sesini duymak istemediğini görmesi; o kimsenin malının zekâtını eksik verdiğine ve günahlarından dolayı tevbe etmesi gerektiğine delaletle yorumlanır. Bir başka yoruma göre: Bir kimsenin rüyasında çan görmesi; o kimsenin hayırsız bir kişi ile arkadaş olacağına, kişinin rüyasında bir hıristiyan mabedinde çan çaldığını görmesi; o kimsenin alış-veriş esnasında çok yemin ettiğine işaretle tabir edilir.


Nablusi: Rüyada hıristiyanların ibadet vaktini bildirmek için çaldıkları çanı görmek, simsara yahut evlad sahibi zevceye ya da müezzine delalet eder. Bazan da çanı görmek, şöhrete ve rezilliğe delalet eder. Bir kimse rüyada çan çaldığını görse, o kimse halk arasında batıl bir haberi ifşa eder. Çan görmek, hayırsız bir kimse ile arkadaş olmaya delalet eder. Rüyada görülen çan, münafık bir kimsedir. Bir kimsenin rüyada hıristiyan mabedinde çan çaldığını görmesi, alış verişinde yemin etmesine delalet eder. Zira hıristiyan mabedi manasına olan «bia» alış veriş manasına olan «bey» kelimesinde de istimal olunur. Çan çalmak, yalan yere yemin etmektir.
Rüyada çan, sultan tarafından bir şeyi ilan eden kimseye delalet eder. Hayvanların boyunlarında görülen zil, hayır sahibi bir kimsedir. Bazan da çan, yolculuğa delalet eder. Hıristiyanların çanı, mühim olan şeyler ve düşmanlıkta kendisine uyulup ve onunla doğru yol bulunan bir alime delalet eder. Bazan çan, harbe, rızka ve namaza delalet eder. Hıristiyanların çanları, haberci ve istişare edilen kimselere delalet eder. Bazan da, çanlar, namaza çağıranlara, yahut düşmanlarla karşılaşmak için hazırlanmağa delalet eder. Rüyada çan sesi, hayırlı ve güzel ticaretle kafilelerin gelmesine yahut bir cihetten diğer bir cihete nakletmesine delalet eder. Bazan da çanlar, hükmü kaldırılmış kitaplara yahut ilk kavimlerin yol ve adetlerine delalet eder.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar