Connect with us

Rüya

Rüyada Cüzzam Tabiri

Published

on

Rüyada Cüzzam tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Cüzzam olduğunu görmek Allah Teala’ ya cür’et ve isyandan dolayı amellerini boşa çıkmasına; Cüzzüm bazen
miras parasıyla alınan elbiseye, haram mala, yangına, aşk hastalığına; Cüzzam zenginliğe de delalet eder.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında adına cüzzam denilen hastalığa yakalandığını görmesi; gönül ferahlığına ve huzura kavuşacağına, mal ve nimete sahip olacağına delalet eder. Kişinin rüyasında cüzzamlı bir yaradan kan ve irin aktığına şahit olması; o kimsenin haramdan mal elde edeceğine delalet eder. Bir başka yoruma göre: Bir kimsenin rüyasında cüzzam hastalığına yakalandığını görmesi; o kimsenin işlediği bir günahtan dolayı Allah’tan uzaklaştığına ve işlemiş olduğu salih amellerin sevabının batıl olduğuna delalet eder. Bir kimsenin rüyasında cüzzam hastalığının vücudunda ilerlediğini gören kimsenin; malının artacağına veya miras yoluyla mal elde edeceğine yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında namazda olduğu halde cüzzam hastalığına yakalandığını görmesi; o kimsenin Kur’an-ı Kerîm’i unutacağına, böyle bir hastalığın görülmesi; haramdan mal elde edileceğine ve bazen de yangın çıkacağına işaretle tabir edilir. Cüzzam hastalığının rüyada görülmesi aynı zamanda rüya gören kimsenin zengin olacağına da yorumlanır.


Nablusi: Bir kimse cüzzam hastalığına yakalandığını görse, Allah’a karşı ettiği cüretten ve O’na (C.C.) kötü bir iş isnad ettiğinden dolayı Cenab-ı Hakkın ondan uzak olması ve amellerinin sevabının batıl olmasına delalet eder. Bu illetin bedeninde ziyadeleşmesi, devamı olan çok mala delalet eder. Bazıları da bu hastalık, miras malından elbisedir, demişlerdir. Namazda olduğu halde cüzzam hastalığına yakalanmış olduğunu gören Kur’anı unutur. Bu hastalık haram mala, bazen de, yangına delalet eder. Çünkü bu hastalık sevda’nın galip gelmesiyle kanın yanmasından ortaya çıkar, cüzzam zenginliğe dahi delalet eder.


Seyyid Süleyman: Cüzzam olduğunu gören, ni’met ve keramete nail olur. Kan ve irin akarsa, haram mal kazanır. Bir rivayete göre cüzzam olduğunu gören, iftiraya uğrar yahutta kendisine veya ailesine zarar gelir. Cüzzama tutulan, nefret ettiği bir adamla sohbet eder.
Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Cüzzam hastalığına tutulduğunu gören, Cenab-ı Hakk’a karşı cür’etli olur. Günaha girer. Ameli kabul edilmez. İftiraya uğrar. Cüzzam hastasını namazda gören, Kur’an’ı unutur.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar