Connect with us

Rüya

Rüyada Dağlamak Tabiri

Published

on

Rüyada Dağlamak tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Göğüste görülen dağlanma halkın işlerini üzerine almaya, Dağlanan yerden kan yahut irin çıkması yöneticilikte
uzun süre kalmaya, Dağlanmak yahut birini dağlamak üzücü bir söz işitmeye, töhmetle itham edilmeye,
Hastalıktan dolayı dağlanmak sağlığa, Ateşlee dağlanmak zekat vermemeye yahut kötü ve adil olmayan
yönetimin emrinde görev kabul etmeye, Dağlanmak bazen acı söz işitmeye, birine aşık olmaya yahut sıkıntılara
sabrederek velilik mertebesine ulaşmaya delalet eder.


Molla Cami: Rüyada dağlama sarfedilen mala, bazen de sahibinin hastalığına işaret eder. Bazı tabirciler dağlama görmek, büyük bir mertebeye işarettir.
Birisini dağladığını gören kimse taydaşı olmayan bir söz işitir. Rüyasında dağlandığını görmek iyi olmayan bir yere para yatırmaya işarettir.Vücudun dağlandığını görmek şerri hayrından çok olan işlerle meşgul olmaya işarettir.Bir kimsenin rüyada alnında veya yanında dağda görmesi zekat vermemeye işarettir.
Eğer rüyada kendisine altın veya gümüş ile dağ vurulduğunu görse, o kimsenin cimriliğine veya altın ve gümüşten zekat vermemeğe işarettir. Kendisinin demirle dağlandığını görmesi, onun günah işlemesine işarettir.Rüyada kendisinde eski veya yeni bir dağ nişanı olduğunu gören kimse, saklanmış bir maldan dünyalığa erişir.
Bir kimse rüyada ıstırap ve acı veren dağla bir insanı dağladığını görse, o insan o kimsenin kötü bir sözünden dolayı huzursuz olur. Eğer dağ daire şeklinde ise, devlet başkanının işlemde sebat göstermesine işarettir.Rüyada damarlarından birisini veya dizini damladığını gören kimsenin, kız çocuğu doğar. Veya bir kadınla evlenir. Ya da yabancı birisinden dolayı hanımına iftira eder.


Diyanet: Rüyanızda dağlama görmeniz; hastalanacağınıza veya acı söz işiteceğinize işaret eder. Ebu Saîd el-Vâiz’in yorumuna göre: Rüyada dağlama görmek; büyük bir mertebeye yükselme ile yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında dağlama görmesi; eğer bir hastalığı iyileştirmek veya önlemek için ise; rüyayı gören kimsenin iyiliğine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Bu rüya makbul olmayan şeylere sarfedilen malı ifade eder. Bir rivayete göre, rüya sahibinin cimriliğine işarettir. Bazı tabircilere dağlamak; acı sözdür. Makam sahibi bir kişi için evliliğe, işlerinde istikrara, kadın için ise doğuma delalet eder.
Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Rüya sahibi ehilse; velayete ve yüksek makamlara ulaşır. Hz. Ebu Bekir-i Sıddık (R.A.) bir gün Efendimiz (S.A.V.)’e “Ya Resulullah göğsümde iki dağlama izi gördüm” deyince Hz. Fahr-i Kainat Efendimiz “İki sene halka idarecilik edersin” cevabını vermişlerdir.
Kirmani demiştir ki: Rüyasında dağlandığını, buradan kan veya irin çıktığını gören; uzun müddet hükumet işlerinde yahut devlet başkanının hizmetinde bulunur. Eğer dağlandığı yerden kan ve irin çıkmazsa bu vazifede çok kalmaz.
Danyal (A.S.)’a göre, dağlandığını veya birini dağladığını gören o şahıstan tatsız bir söz işitir, bundan dolayı çok üzülür. Yahut, bir suç ile itham edilir. Eğer bir hastalığın şifası için dağlanmışsa, rüya sahibi dinde doğru yolu bulur.
Cafer-i Sadık; “Rüyasında ateşle dağlandığını gören zekatını vermez veya askerlik hizmetinde bulunur” diyor.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar