Connect with us

Rüya

Rüyada Dalak Tabiri

Published

on

Rüyada Dalak tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Sağlam ve normal dalak sevince ve güvenle korunan mala, büyük dalak olduğundan büyük görünen kuruntu
ehli birine, Dalak ağrısı dünyalığı kötüye kullanmaya ve ev halkının hakkını yemeye delalet eder.


Molla Cami: Rüyada dalağının sağlam olduğunu gören kimsenin, mal koyduğu ambarı sağlam olur ve sevince erer.
Dalağının büyük olduğunu gören kimsenin, kötü bir arzusu olduğuna ve o kimsenin durumunun değiştirme işaret eder yahut kuruntu hastalığına yakalanır.Dalağının ağrıdığını gören kimse, aile ve kendisinin geçim kaynağını kötüye kullanır.


Diyanet: Rüyada dalak görülmesi genel anlamda şu üç şekilde ta-J bir edilir. Bunlar da: Din, sağlık ve kuvvet. Câfer-i Sâdık’ın yorumuna göre: Kişinin rüyasında kendisinde dalak olduğunu görmesi; o kimsenin eline mal geçeceğine, dalağını çıkarıp attığını görmesi; servetini bol bol harcadığına yahut din yönünden kendisini kendi eliyle fesada verdiğine, rüyasında iki dalağının olduğunu gören kimsenin, servetinin iki misli olacağına delaletle yorumlanır. Rüyanızda herhangi bir hayvanın dalağını görmeniz; yine elinize’ mal geçeceği ile yorumlanır. Rüyanızda eti yenen bir hayvanın dalağını görmeniz; helâl yoldan elinize mal geçeceğine, eti yenmeyen bir hayvanın dalağını görmeniz ise; elinize haram yoldan mal geçeceğine delalet eder. Kişinin rüyasında dalağını sağlam ve emniyette görmesi; o kişi malını emniyetli bir yerde koruyacağına, kişinin rüyasında dalağının şiş-iş ve büyümüş olduğunu görmesi; o kimsenin arzu ve isteklerinin yene gelmeyeceğine veya bir hastalığa yakalanacağına, kişinin rüyanda dalağının ağrıdığını görmesi; o kimsenin veya aileden birisinin malının elinden çıkacağına işaretle tabir olunur. İbn-i Sîrîn’in yorumuna göre: Rüyada dalak görülmesi; depo ile tabir edilir Bir kimsenin rüyasında dalağının ağrıdığını görmesi; o kimsenin mal varlığının tehlikede olduğuna veya deposuna bir hırsız girmesi muhtemel olduğuna yorumlanır. Kişinin rüyasında dalağının dışarıya fırladığını görmesi; o kimsenin yanında çalışan işçilerinin kendisine ihanet edeceklerine ve dalağının bir ameliyat neticesi alındığını görmesi; o kimsenin servetinin emin ellerde olduğuna delalet eder. İmam-ı Nablusî’nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında dalağının sağlam olduğunu görmesi; o kimsenin malını koyduğu deposunun sağlam bir yer olduğuna ve sevineceğine yorumlanır. Kişinin rüyasında dalağının büyük olduğunu görmesi; o kimsenin kötü niyetli birisi olduğuna veya kuruntu hastalığına yakalanacağına delaletle yorumlanır.


Nablusi: Rüyada dalağının sağlam olduğunu gören kimsenin, mal koyduğu ambarı sağlam olur ve sevince erer. Dalağının büyük olduğunu gören kimsenin, kötü bir arzusu olduğuna ve dalağın delalet ettiği kimsenin durumunun değiştiğine delalet eder veya kuruntu hastalığına yakalanır. Dalağının ağrıdığını gören kimse, aile ve kendisinin geçim kaynağını kötüye kullanır.


Seyyid Süleyman: Rüyada dalak görmek mala delalettir. Bir rivayete göre, bedenen ibadet edebilme gücü yani; sağlık ve afiyettir. Dalaktaki iyi kötü her hal mal, din yahutta sağlıkla yorumlanır.
Kirmani (rahmetullah), kendisinde dalak görenin eline mal geçeceğini söylemiştir. Dalağını çıkarıp atan; malını israf eder yahut kendi eliyle dinine zarar verir. İki dalağı olduğunu görenin malı, iki kat artar veya dinine sıkı sıkıya bağlanır. Tanınmış bir şahsın dalağını alıp yiyen; o kişinin malından istifade eder. Kendi dalağını birine veren ise o şahsa paraca yardımcı olur.
Cafer-i Sadık (radiyallahü anh), bu rüyayı şöyle tabir ediyor: Hayvanların dalakları umumiyetle mala işaret eder. Eti yenen bir hayvanın dalağı, helalden kazanılacak maldır. Eti yenmeyen bir hayvana ait dalak görmek ise haram mala delalettir.
Abdülgani’en Nablusi ise rüyayla ilgili yorumunda şöyle diyor: Dalağını sağlam görenin, malı muhafaza altındadır. Bu rüyayı görenin serveti telef olmaz, kayba uğramaz. Sahibi için ferah ve sevinç işaretidir. Dalağını şiş görenin arzuları fesatçadır. Halinde değişiklik olur veya hastalanır. Dalağı ağrıyan, ailesinin de geçimini sağlayan malının büyük kısmını israf eder. Olmadık yerlere harcamalar yapar.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar