Connect with us

Rüya

Rüyada Davud (a.s.) Tabiri

Published

on

Rüyada Davud (a.s.) tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Sanat ve beceriye, kendi elinin emeğini yemeye, Adil yargıca yahut kimseye, Harp araç ve gereçlerine, Salih
ameller işleyerek iyilerden olmaya delalet eder.


Diyanet: Sanat ve beceriye, kendi elinin emeğini yemeye, Adil yargıca yahut kimseye, Harp araç ve gereçlerine, Salih ameller işleyerek iyilerden olmaya delalet eder.


Nablusi: Rüyada Davud (A.S.) gören kimse, kuvvet ve saltanata erişir ve hatalı bir işte bulunup sonradan pişman olarak takvayı tercih eder. Zalim bir sultan ile müptela olur ve Allah onu o zalim sultanın elinden halas eder ve ona yardımcı olur, mülk vererek onu şerefli kılar.
Bazıları, bir kimse rüyada Davud (A.S.) görse, o kimse o şehirde adaletli bir melik, yahut faziletli bir reis yahut insaflı hakim olur, dediler. Eğer o şehrin reisi zalim ise Allah (C.C.) onu adaletli reise tebdil eder. Eğer zalim bir hakimi varsa onun yerine adaletlisini getirir. Rüyayı gören hüküm vermeye ehil ise ona nail olur.
Rüyada Davud (A.S.)’ı görmek hilafete delalet eder. Bazan da Davud (A.S.)’ı görmek, kadınlarla imtihan olmaya, kadınlar tarafından meydana gelecek şiddete delalet eder. Bazan da Hz. Davud’u görmek, Kur’an okumaya teşbih yapmaya, okumasından zevk ve neş’e ile iştiraklanmasına, günah ve kötülüklerden temizlenmeye ve Allah Te-ala’ya (C.C.) tövbe edip tövbesinin kabul olmasına delalet eder.
Bazan, Davud (A.S.)’ı görmek silaha ve demirden yapılmış aletlere delalet eder. Rüyayı gören, silah ve demirden alet yapan kimselerden ise, yaptığı şeylerden çok fayda görür ve ondan menfaatlanır. Bazan da, o kimseye musibetler hafif gelir. Bazan da bu rüya güzel akibet ve iyi ölüm ile ölmeye delalet eder.
Davud (A.S.
) suretine girdiğini veya O’nun elbiselerinden birini giydiğini görse, kaza ve hüküme ehil ise ona nail olur. Eğer hüküm ve kazaya layık değilse, onun geçim ve sanatı demirden olur yahut demirden ise mal ve menfaat görür. Geçim ye sanatı bunlarla olmayıp kendisi de salih bir kimse ise, hayrın artması ile müjdelenmeye, çok ağlamaya, huşu ve üzüntüye delalet eder. Eğer zalim bir kimse ise yahut Hz. Davud’un kendisini mahzun ettiğini ya da korkuttuğunu veya yüzünü ekşittiğini, görürse o kimse Allah’tan (C.C.) korksun ve halini düzeltmeye çalışsın.


Seyyid Süleyman: Hz. Davut (A.S.)ı gören ailesi yüzünden üzülür. Bir kavle göre kendi ehlinde amir olur. Büyük hayra, hükme ve mülke erişir. Ancak bir kadın yüzünden zarara uğrar.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar