Connect with us

Rüya

Rüyada Demir Ocağı Tabiri

Published

on

Rüyada Demir Ocağı tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Diyanet: Rüyada demir ocağı görülmesi; kuvvet ve şiddet sahibi bir kimsenin ailesinden bir kadın olarak tabir edilir. Rüyada görülen ocak, bakır veya tunç ocağı ise; o kadın, malı çok ve varlıklı bir kimsenin hanımıdır. Rüyasında ocakta ateşin parladığını gören kimsenin bir çocuğunun olacağına işaret eder.


Nablusi: Rüyada demir ocağı görmek, kuvvetli ve şiddetli bir kimsenin ev halkından bir kadındır. Eğer demir ocağı bakır veya tunçtan olursa, o kadın, mal, eşya ve dünya zinetlerine malik olan kimselerin, ağaçtan ise, o kadın mal ve eşya sahibi münafık kimselerin, kireçten ise, o kadın firavunlara benzeyen kişilerin, çamurdan olursa, o kadın mütedeyyin adamların ev halkındandır. Demir ocağı, devlet ve işsiz kalmağa ve gerilemeğe de delalet eder.
Bir kimse ocakta veya tandırda alevli bir şekilde yanan ateş görürse, rüya sahibinin meydana gelecek evladına delalet eder. Ocak ev işlerini yürüten kimseye delalet eder. Bundan dolayı üzerinde yemek olmadığı halde ocak üzerinde ateş yaktığını gören kimse, ev işlerini yürüten bir kimseye düşman olmağa delalet eder.
Eğer tabirde ocakta bulunan çömlek ev, dış işlerini yürüten bir kimse ve iç işlerine bakan bir kadın murad edilirse, ocak, o kadının günah ve helal olmayan amellere karşı göğüs geren, meşakkat ve kazanç ateşiyle yanıp yakılan kocasıdır. Kadın ise mesture ve süsüyle oturup hükmünü yürütür. Bazan da ocak zevceye, üzerindeki çömlek de kocaya delalet eder. O kadın daima sözüyle, kocasını yakar. Geçimi için kocasına hücum eder. Kocası da hanımının bu durumundan müteesisr olarak altüst olur.
Ocak ateşsiz ise, üzüntü ve kedere, ateşli ise ihtiyaçları gidermeye ve rızıklara delalet eder.
Ocak, kocaya veya binek hayvanına yahut meclis ya da mansıp gibi insanın üzerinde bulunduğu şeye delalet eder. Bazan ocak, kandil, minber veya doğarken kadınların üzerine oturdukları iskemleye delalet eder.
Bazan da ocak, çocuğa veya anaya yahut çocuğunu sırtına alan kadına, yahut rüya sahibinin arzu ettiği şeylerin temin edildiği dükkana yahut üzerine bindiği bineğine veyahut da eve inecek veya evden gidecek kimse için eve delalet eder. Ocak, Aralık ve Ocak aylarına da delalet eder.
Rüyada bir ocağa malik olduğunu veya ocağı gördüğünü gören kimse bekarsa, evlenir, evli ise ve ocak üzerinde de çanak varsa, ha-, nımı hamile kalır. Eğer bu rüyayı gören kafirse müslüman, fasıksa tevbe eder. Çünkü ocak, ateş bulunan yerdir. Ateş ise korkutucu ve – hidayettir.
Rüyasının tabiri için yanımıza bir kimse gelerek: «Rüyamda bir ocak gördüm onda bir miktar ateş ve onun yakınında bir odun vardı» dediğinde ben onu: «Ocak senin midendir. Odun geçen gece yediğin ağır yemektir» şeklinde tabir edince o kimse: «Evet efendim öyle oldu» dedi.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar