Connect with us

Rüya

Rüyada Direk, Direk Altlığı Tabiri

Published

on

Rüyada Direk, Direk Altlığı tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Rüyada amud yani direk; doğru sözlü, dürüst bir adamla tabir edilir. Bir rivayete göre de kuvvetli sözlü ve sadık biridir. Direk ile birini dürten; o şahsı tesirli sözleriyle üzer, direğe dayanan, özü sözü doğru bir adama dayanır.
Kirmani, rüyasında elinde demirden bir direk görenin, kararına ve işinde sağlam olacağını söylüyor. Yine Kirmani’nin yorumuna göre, elinden bir direğin alındığını gören, kuvvetini kaybeder. Bir direği arkasına yükleyip başka tarafa nakleden kuvvetinden istifade ederek, bir işe başlar. Hangi maddeden yapılmış olursa olsun, direk islamla tabir edilir.
Cafer-i Sadık (Radiyallahü Anh) direk rüyasını söz ve işte sadık ve doğru bir insan, makbul ve doğru söz ile yüksek mertebe olarak yorumluyor. Bir direğin eğrildiğini gören; vali ise memurları nezdinde insiyatifini kaybeder. Sözü dinlenilmez. Rüya sahibi köleyse efendisi tarafından satılır. Memursa, amiri kendine meyleder. Bunlardan başka birinin aynı rüyayı görmesi, işlerinin bozulacağına delalet eder.
Bazı tabircilere göre ağaçtan yapılmış direk; bahtı açık biriyle tabir edilir. Rüyasında ağaçtan yapılmış; güzel, süslü ve mükemmel bir direk gören; devlet mensupları tarafından yüksek mevkilere getirilir. Îtibar, büyük kıymet ve yüksek makam sahibi olur. Direkte çirkin bir hal olması bahsedilen bu yorumların aksidir.
Cabir’ül Mağribi, direği hane sahibiyle yorumlar.
Ağaçtan fakat, kalın ve sağlam direk; ev sahibinin kuvvetli ve zengin olduğuna işaret eder. Demir yahut mermer direk görmek; kuvvet ve ikbalin yani baht açıklığının artmasına delalettir. Bir direğin yanında başka bir direk görmek; aile fertlerinin çoğalmasına işarettir. Yerden göğe doğru yükselen ve sonu görülmeyen bir direk; emirlerden veya İslam ulemasından bir zatı görmeye delalettir. Bu direğe dayanarak duran; böyle bir kimseye dayanarak rahat eder. O direğe tırmanmaya çalıştığı halde çıkamayan, yüksek makam ve kıymet sahibi olmak için çalışır. Fakat, muvaffak olamaz. Direğe çıkmak hayır ve hasenat ifadesidir. Bu rüyayı gören mevki ve itibar sahibi olur. Semada kırmızı direk gibi alamet görmek; o bölge hükümdarında kuvvet husulüne işarettir. Alamet siyah ise yorum bunun aksidir.
Yerden semaya doğru yükselen birçok direk, oralarda İslamı takviye edip yayacak, çok sayıda alime işaret eder.
Ağaçtan bir direğin yıkılması; o memlekette yüksek kademedeki bir idarecinin veya halkın dayandığı, büyük bir zatın vefatı demektir. Bir direğin başka bir direkle değişmesi; valinin, hakimin, hane sahibinin yahut halkı himaye eden birinin değişeceğine işarettir.
Kirmani demiştir ki: Direk kaidesi, ihtiyar kadını temsil eder. Rüyada direk kaidesi aldığını, dayandığını, satın aldığını veya hediye verildiğini gören; ihtiyar bir kadınla evlenir.
Ona dayanır yahut böyle bir evliliğe talip olur.
Bazılarına göre direk kaidesi, ev sahibine işarettir. Direk kaidesinin kırılması veya çalınması hane sahibinin sonunu haber verir. Direk kaidesinin satılması; evliliğe, kaidenin değişmesi, başka bir kadın almaya delalet eder.
Abdulgani’en Nablusi: Rahmetullah(*) demiştir ki: Rüyada direk görmek; dine delalettir. Semadan bir direk indiğini görmek Cenab-ı Hakk’ın adil bir sultana kıymetli bir arkadaş ihsan buyurmasına işaret eder. Rüyasında bir direk ile vurulduğunu veya vurduğunu görmek; vuranın vurulanı azarlamasıdır. O darbeden yaralandıysa hastalanır. Bir rivayete göre, direkle vurulduğunu gören; köle ise satılarak bedeli alınır. Hür ise köle gibi olur.
Direk; kendisine itimad ve istinat edilen yani dayanılan kimseye de işarettir. Rüyada bir takım direkler görmek; mühim işlerde ve mahzurlu şeyleri uzaklaştırmak hususunda kendilerine itimad edilen büyük şahsiyetlerle tabir edilir. Çok sayıda direklere malik olan veya bizzat kendini direk halinde gören; ehil ise en yüksek makamlara ulaşır. Memur ise halk kendisine güvenir. Alim ise dindar kişiler etrafına toplanır. Bir görüşe göre, kendini direk halinde görmek; vefat etmeğe işaret eder. Bir camii şerifin direğinin eğildiğini görmek; devlet vazifelilerinden birinin padişaha isyanıdır. Bir mescidin direği; onun imamı, müezzini veya daimi cemaati ile yorumlanır.
Direğin semaya uçarak kaybolması yahut bir çukura veya kuyuya düşerek gözden uzaklaşması; ev direği ise, o hane sahibinin vefatı demektir. Mescid direği ise; imam, müezzin yahut böyle birinin ölümünün habercisidir. Kilise direği ise rahip veya onun gibi bir vazifelinin vefatına delalet eder.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar