Connect with us

Rüya

Rüyada Direk Tabiri

Published

on

Rüyada Direk tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Din ve önderle tabir edilir. Gökten inen direk adil yöneticiye, Direkle birini dövmek ona zarar vermeye, direkle
dövülmek bir sıkıntıya düşmeye, Direğe yaslanmak yaşlı bir kadınla evlenmeye, Direk güvenilir insana,
çocuğa, mala, babaya, eşe yahut ortağa,, Direğin eğilmesi yahut devrilmesi emre itaat etmemeye, kendi
bildiğini okumaya, Direğin kuyuya atılması, gömülmesi yahut göğe yükselmesi, o direğin ait olduğu yerdeki
kimselerin hallerinin garipliğine, Direğin göçmesi hasta için vefat etmeye delalet eder.


Nablusi: Rüyada direk görmek, dine delalet eder. Bir kimse rüyada gökten bir direk indiğini görse, Allah (C.C.) o kimseye halim ve adaletli bir sultan sebebiyle ikram ve ihsan eder. Bir kimse bir direkle birisine vurduğunu veya vurulduğunu görse, dövenin dövüleni utandıracağı bir söz söyleyeceğine delalet eder. Eğer vurduğunda dövülen bir tarafını yaralarsa, döven kimse dövülen kimseye, bir zarar verir.
Bazı tabirciler, kendisinin direk ile dövüldüğünü gören kimse, köle ise satılır ve parası alınır. Eğer hür ise, onun esir olmasından ve köle satılır gibi satılacağından korkulur. Rüyada direğin durduğu yere dayandığım veya o yeri satınaldığını ya da o yerin kendisine bağışlandığını gören kimse, yaşlı bir kadına güvenir veya: «Kadınlardan, hayızdan, evladdan kesilmiş artık nikaha ümitleri kalmamış (olan İhtiyarlara gelince: Gizli) zînet (mahallerini)ni erkeklere göstermemeleri şartıyla (dış) rubalarını bırakmalarında onlar için bir günah yoktur.» (Sure-i Nur, ayet 60.) mealindeki ayet işaretince, yaşlı bir kadınla evlenir.
Direk kendisine itimad edilen güvenilir bir kimsedir. Rüyada direğin eğildiğini gören kimse vali ise, onun hizmetinde bulunan adamı verdiği emirlerinin aksine iş yapar ve ona itaat etmez. Eğer rüya sahibinin kendisi sultanın hizmetçisi ise, sultan ona bozularak aleyhine döner ve onun hoşlanmadığı şeyleri yapar. Eğer rüyayı gören köle ise, efendisi ondan hoşlanmaz.
Bazan da efendisi onu satar.
Direkler mahzurlu şeyle defetmeye ve mühim işlerde kendilerine itimad olunacak adamlardır. Direklere malik olduğunu veya kendisinin direklerden olduğunu gören kimse, mülke ehil ise bir mülke malik ya da kendisine itimad edilir bir kimse olur. Eğer alim ise, dindarların yanında toplanır.
Direk, baba, çocuk, mal, ortak, hayvan zevce veya mülktür. Direk olduğunu gören kimse, ölür ve onun naşı ve tabutu direkler araşma yüklenerek götürülür. Direk, kelimelerin birbirleriyle olan ilgisinden dolayı, gözyaşına delalet eder. Mermer sütün faydalı veya şerefli bir mal ya da kadındır. Eğer direk, sert bir taştan olursa, o şerefsiz ve hor bir kimsedir. Eğer direk adî taştan olursa, o adam fikrinden çabukça dönen ve sebatsız bir kimsedir. Eğer direk ağaçtan ise, o adam münafık olur.
Rüyada eğilmiş ve devrilmeye yüz tutmuş görülen cami direği sultanın adamlarından olduğu halde onun emirlerine itaat etmeyen bir kimsedir. Eğer görülen mescit direği ise, o mescidin hizmetçilerine delalet eder. Direğin göğe kalktığını ve orada kaybolduğunu veya bir kuyuya ya da bir çukura düştüğünü ve bir daha görülmeyecek şekilde görülmesinin tabiri de yerinden eğildiği hakkındaki yapılan tabir gibidir. Eğer eğilen direk kilise direği ise, bir kafirin veya bid’at sahibi bir kimsenin ya da rahip, papaz gibi birisinin ölmesine delalet eder.

Ağaçtan, toprak veya kireçten direk görmek,x evin kıymetine ve o ev halkına hizmet eden kimseye ve evin yükünü yüklenen ve direği mesabesinde olan şahsa delalet eder.


Seyyid Süleyman: Direk ve sütun hizmetçi yahut kayyimle yani idari yardımcıyla tabir olunur. Direğin düşmesi; onlardan birinin vefatına işarettir. Direk diken; hizmetçi yahut kayyim alır. Bir rivayete göre sütun; halkın işlerini düzenleyen faydalı bir kişidir.
Yerden göğe doğru yükselen direkler, dinin esaslarıyla ve İslamla tabir edilir. Bu direklerden birini kucaklamak veya ona tırmanarak göğe çıkmaya çalışmak dinin esaslarına sarılıp İlahi Rahmete kavuşmayı ifade eder. Yerden göğe doğru yavaş yavaş yükselen direkler dua ve ibadetleri temsil eder. Rüyasında kendisinden veya bulunduğu yerden bir direğin göğe kadar ulaştığını görenin duası kabul ibadeti makbul olur. Fakat, direğin yarı yolda kalması bu yorumun tam tersidir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar