Connect with us

Rüya

Rüyada Dolu Tabiri

Published

on

Rüyada Dolu tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Az yağan dolu ucuzluğa, bir yere zarar vermeyen dolu Allahu Teala’nın rahmet ve yardımına, Ekili şeylere
zarar veren dolu azaba, belaya, düşmanlığa, kıtlık ve hastalığa delalet eder.


Diyanet: Rüyanızda dolu yağdığını görmeniz; sizin azaba, darlığa maruz kalacağınıza ve muhtaç duruma düşeceğinize, kişinin rüyasında zamanında ve az olarak dolu yağdığı görmesi; orada ucuzluk olacağına işaret eder. Bir kimsenin rüyasında bir yerde dolu yağdığını ve zarar vermediğini görmesi; Allah’ın inayetine, zarar verdiğini görmek ise; o yer halkına Allah’ın azabının ineceğine yorumlanır.


Nablusi: Gökten dolu yağdığını görmek, padişahın insanlara azab etmesi, mallarını telef etmesi, şiddetli dövmesi, bazı kimselerin canlarını acıtması ile tabir edilir. Zamansız dolu veya kar yağdığını gören kimse, cüz’i bir hastalığa yakalanır ve bunu çabuk atlatır. Dolunun, üzerine yağdığını gören kimsenin bir kısım malı elinden gider. Zamanında yağan dolu, üzüntü ve kederlerin gitmesine, düşmanın ve hainlik yapmak isteyenlerin kahrolmasma delalet eder. Çünkü dolu yılan, akrep ve muzır haşeratm gezip dolaştığı yerleri soğutur.
Eğer yağan dolu çok olur, bir çok yer ve yolları bozar, yolculan yollarında alıkoyarsa geçimin darlığına, halinin durgunluğuna ve yolculuğun imkansızlığına delalet eder. Bazan dolu geldiği cihetten garip ticaret erbabının gelmesine delalet eder ki, bu da şerre delildir. Dolunun yağdığını fakat insanlara zarar vermediğini, bahusus insanlann onu bir araya toplayıp kaplarını doldurmaları ve ondan yemeleri şeklinde ise bu rüya mahza hayır ve rızıktır.
İfsad etmediği halde bir yere yağan dolu, Allah tarafmdan rahmettir. Yağdığı yeri ifsad ederse o yere Allah’ın azabı iner. Dolunun nebat üzerine yağması fakat hiç birini bozmayıp kimseyi de mutazarrır etmemesi o yere inecek bolluk ve ucuzluğa alamettir. Bazan da bu rüya, zararsız çekirgeye delalet eder.

Eğer dolunun ekin ve ziraata ve insanlara zararı olursa, yahut ev ve mahallelere yağarsa, o dolunun zararı insanlara döner ve halkın güçlüklerle karşılaşmaları ve kimin öldürdüğü bilinmeyen bir maktulün diyetinin o insanlar üzerine ödetilmesi veya delilik, çiçek hastalığı ve çıban gibi o insanlar üzerine musallat olan bu hastalıklardan tez zamanda kurtulrnalarıdır.
Rüyada doluyu toplayıp elek, kalbur, elbise veya içine su konulmayan kablara koyduğunu gören, zengin ise malı ve kazancı elinden çıkar, malı noksanlaşır, eğer o kimsenin ticaret için denizde mal ve sermayesi varsa o mal ve sermayeden korkulur. Rüya sahibi fakir ise muhtaç olduğu, giydiği ve istifade ettiği şeyler o kimsenin yanında kalmaz ve geleceği için de bir şşy biriktiremez.


Seyyid Süleyman: Kirmani demiştir ki: Dolu görmek; sıkıntı, azap ve ihtiyaç ile tabir olunur. Mevsiminde az miktarda dolu yağması, o yerde ucuzluğa işarettir. Bir bölgeye dolu yağdığı halde zarar vermezse; Allah-ü Teala’nın inayetine, aksi ise; o mekana azap ineceğine delalet eder.
Cafer-i Sadık, dolu yağmasını beş türlü tabir eder. Bunlar: Bela, husumet yani düşmanlık, düşman askeri, kıtlık ve marazdır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar