Connect with us

Rüya

Rüyada Ebubekir (r.a.) Tabiri

Published

on

Rüyada Ebubekir (r.a.) tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya:

 • Yaşıtları arasında yüceliğe, değerli insanlar nezdinde itibar görmeye;
 • ehil olanlar için hilafet ve önderliğe,
 • Onu görmek hayır ve iyilikte öne geçmeye, cömertliğe, erkek evladına, her türlü hayrın meydana gelmesine, insanlar için hayırhah olmaya,
 • Hz. Ebbu Bekir (r.a.) Efendimizi görmek bazen çocuklar cihetinden gelecek sıkıntılara yuhat hak yolda çekilecek mihnet ve sıkıntılara,
 • Onunla oturmak, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sünnetine uymaya, insanlara öğüt vermeye; hacca gitmeye; şehid olarak ölmeye;
 • Onu görmek Allah (c.c.) yolunda savaşarak galip gelmeye delalet eder.

  Diyanet: Bu kelimenin yorumu için “Al-i Nebi ve Ashab-ı Kiram” kelimesine bakınız.


  Nablusi: Rüyada Hz. Ebu Bekir (R.A.) ‘i görmek, hilafet ve imamete, akranı arasında yüceliğe ve kıymetli kişiler arasında tutulmaya delalet eder. Bazen O’nu görmek, Allah yolunda malını infak etmeye ve erkek çocuğa, sadakayı muhafazaya delalettir. Bu rüya, köle azad etmeye, saadetin husulüne, sözünde doğruluğa ve şeyhuhete işarettir. Rüya görenin işlerinin doğru ve tedbirli olmasına, hizmetçisi ve kölesinin hakkını muhafaza etmeye ve rüya tabir etmesine delalet eder.
  Hz. Ebu Bekir’i görmek, erkek veya kız evlatları tarafından şiddet görmeye, korkuya, gözden kaybolmaya ve şiddetten necat bulmaya, Allah yolunda cihad yapmaya, hacca gitmeye, düşmanları üzerine galip gelip muvaffak olmaya delalet eder.
  Hz. Ebu Bekir’i rüyada sağ olarak gören kimse, Allah’ın kullarına karşı merhametli ve şefkatli olur. O’nunla beraber oturduğunu gören kimse hakka tabi olur. Sünnete ittiba ederek Ümmet-i Muhammede nasihatta bulunur.


  Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Hz. Ebu Bekir Efendimizi rüyada güler yüzlü görmek; sevinç, şifa, ni’met, galibiyet, marifet ve ilimdir.
  O’nu öfkeli görmek, üzüntüdür, felaket ve günaha işarettir. Kendisiyle konuşmak, bir şey almak; kavle sadık olmaya ve hayırseverliğe delalettir. Hz. Ebu Bekir Efendimizi sevinçli, güler halde ve bilinen bir mekanda görmek; orada yaşayanlar için hayır ve berekettir.

 • Advertisement
  Advertisement

  En Çok Okunanlar