Connect with us

Rüya

Rüyada Enbiya Suresi Tabiri

Published

on

Rüyada Enbiya Suresi tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Molla Cami: Rüyada Enbiya suresini veya ondan bir parçayı okuduğunugörmek, büyük nasip ve kıymetli rızka işaret ettiği gibi, rüya sahibinin peygamberlerin ilim ve niyazları ile rızıklanmasına da işarettir.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında Enbiyâ Sûresini veya ondan bir parçayı okuduğunu veyahut da üzerine okunduğunu görmesi; o kimsenin büyük bir nasiple rızıklanacağına, bazılarına göre o kimsenin sıkıntıdan sonra kolaylığa erişeceğine yorumlanır. İbn-i Sîrî’nin yorumuna göre: Rüyasında Enbiyâ Sûresinin tamamını veya ondan bir bölümü okuyan veya üzerine okunduğunu gören kimsenin peygamberlerin ahlâk ve güzellikleri ile bezenmiş olduğuna, dünya ve ahiretinin de iyi olacağına, ilim sahibi olarak halk arasında aranılan ve sevilen bir kişi haline geleceğine işaret eder.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin (R.A.) diyor ki: Sure-i Enbiya’yı rüyasında tamamiyle veya kısmen okuyan veyahut okunduğunu gören; büyük Peygamberlerin ahlakına sahip olur. Onların yolunda yürür. İlimlerine mirasçı olur.
Kirmani’ye göre, dünya ve ahirette refah bulur. Bahtı açık olur. Düşmanına karşı galip gelir, zafer kazanır. Rüya sahibi, namazla, duayla ve diğer ibadetlerle meşgul olur.
Cafer-i Sadık şöyle buyuruyor: Bu rüyayı gören, ilmiyle amel eder. Darlıktan genişliğe çıkar. Zahmetten sonra rahata kavuşur.
Abdulgani’en Nablusi için rüyanın yorumu şöyle: Peygamberlerin ilimlerinden istifade eder. Şiddetten, tasadan kurtulur. Zenginliğe, refaha nail olup, din ve ilimle vasıflanır, şöhrete kavuşur.
İbn-i Kesir diyor ki: Düşmanlarına galip gelir. Şer ve afattan muhafaza olur. İbadete meyilli olur.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar