Connect with us

Rüya

Rüyada Enfal Suresi Tabiri

Published

on

Rüyada Enfal Suresi tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Molla Cami: Rüyada Enfal süresini veya ondan bir ayet okuduğunu veyaüzerine okunduğunu görmek zafere ermeye, izzet ve yüceliğe işarettir.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında Enfal Sûresini veya bu sûrenin bir kısmını okuduğunu veya üzerine okunduğu görüp işiten kimsenin her işinde başarılı olacağına yorumlanır. İbn-i Sîrîn’in yorumuna göre: Böyle bir rüya gören kimsenin düşmanlarına galip gelip muzaffer olacağına, mal, nimet ve ganimete sahip olacağına işaret eder. Bir devlet başkanının böyle bir rüya görmesi; onun düşmanlarına üstün geleceğine, bir âlimin böyle bir rüya görmesi; onun dünyaca tanınıp meşhur olacağına, halktan birisinin böyle bir rüya görmesi; o kimsenin dünya ve âhirette hayır göreceğine delalet eder. İmam-ı Nablusî’de: O kimsenin şefaate nail olacağına işaretle yorumlamıştır.


Seyyid Süleyman: İbn-i Abbas (R.A.)’ın beyanına göre bu Sure-i Şerifeyi veya bir kısmını okuyan yahut okunduğunu gören; izzete nail olur ve zafer kazanır.
İbn-i Şirin diyor ki: Düşmanına karşı zafer kazanır, üstün gelir. Mal, ni’met ve ganimete nail olur.
Kirmani’ye göre, rüya sahibi hükümdar veya melik ise; Allah (C.C.)’ın yardımıyla, muzaffer olur. Alim ise; haramdan çekinir, günahtan korkar. Zühd ve takva sahibi olur. Dinde ilerler. Rüyayı gören halktan biriyse dünya ve ahireti hayırlı olur.
Abdulgani’en Nablusi buyuruyor ki: Düşmana karşı zafer kazanır ve ganimet alır. Helal mal elde eder. Kıyamet gününde şefaat edilir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar