Connect with us

Rüya

Rüyada Eyyüp (a.s.) Tabiri

Published

on

Rüyada Eyyüp (a.s.) tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Mihnet ve çileye, hayatta çetin imtihanlara tabi tutularak bunu başarmaya ve sonunda rahmet-i Rahman’a
ulaşmaya, Eyyüb Aleyhisselamın eşini görmek rahmete nail olmaya, iman üzere dünyadan ayrılmaya delalet
eder.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında Eyyûb (a.s.)’ı görmesi; o kimsenin bir takım belâlara ve musibete maruz ma lacağına, malının, ehlinin, hanımın ve çocuklarının kaybolacağına ve buna da sabır ve tahammül göstereceğine yorumlanır. Rüyada Eyyûb (a.s.)’ı görmek bazen ue rüya sahibinin bir yemin konusunda fetva almak için bir âlime müracaat edeceğine işaret eder. Hasta bir kimsenin rüyasında Eyyûu (a.s.)’ı görmesi; hastalığından şifa bulacağına ve bazen de duasının kabul olacağına delalet seklinde tabir olunur. Bir kimsenin rüyasında Hz. Eyyûb (a.s.)’ın elbisesini giydiğini görmesi; o kimseye bir takım belâ ve uğursuzlukların isabet edeceğine dostların ayrılıp hasta olacağına, sonra da bunların hepsinden kurtulacağına işaret eder. Bir kadının rüyasında Hz. Eyyûb (a.s.)’m hanımını görmesi; o kadının malının elinden gitmesine ve sırlarının açığa çıkmasına veya sonunun hayr olacağına, hasta bir kimsenin rüyasında Hz. Eyyûb (a.s.)’ın hanımını görmesi; o hastanın öleceğine ve Allah katında iyi bir kimse olduğuna, yahut da Allah’ın o kimseye merhamet edeceğine, hastalığından şifa bulacağına yorumlanır


Nablusi: Eyyub (A.S.)’ı görmek belalara, ehlin, malın, evladın ve hanımın kaybolmasına ve buna da sabır ile tahammül edileceğine delildir. Bazan O’nu görmek, mal ve çocuklarının elinden çıkmasıdır. Bazan da rüyayı görenin yemin hususunda bir fakihe muhtaçlığıdır. Eğer rüyayı gören hasta ise hastalığı iyileşir. Bazan dahi kabul olması için yaptığı dua ve istediği şeye nail olur.
Hz. Eyyub’un elbisesini giydiğini gören kimseye bela ve uğursuz şeyler isabet eder. Dostlarından ayrılır ve çok hasta olur. Sonra bunların hepsinden kurtulur. Büyük kimseler yanında methedilir. Bazı tabirciler, Hz. Eyyub’u görmek belaya, yalnızlığa, müjdeye, aziz olmaya ve sevaba delalet eder, demişlerdir.
Bir kadının rüyada Hz. Eyyub (A.S.)’ın hanımını görmesi malının gitmesi ve sırlarının aşikareye çıkması demektir. Veya sonunun hayır olacağına alamettir. Hasta adam O’nu (hanımını) görse ölür ve Allah indinde rahmet edilmiş kimselerden olur. Yahut Allah merhamet, hastalığına şifa verir. Çünkü Hz. Eyyub’un zevcesinin ismi «Rahime» idi.


Seyyid Süleyman: Rüyasında Eyyüp (A.S.)’ı gören, ailesi yüzünden önceleri mihnet çeker. Fakat, sonra hali vakti eskisinden daha iyi olur.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar