Connect with us

Rüya

Rüyada Fakirlik Tabiri

Published

on

Rüyada Fakirlik tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya:


Diyanet: Rüyada fakirlik görülmesi değişik şekillerde tabir edilmektedir.Kirmânî’nin yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında fakir olduğunu ve geçim darlığını çektiğini görmesi; o kimsenin Allah Teâlâ’ya yakın olduğuna, dünya halinin düzeleceğine ve ev halkının bolluğa ereceğine işaret eder. Ebu Saîd el-Vâiz’in yorumuna göre: Kişinin rüyasında fakir olduğunu görmesi; o kimsenin büyük rızka nail olacağına, bir tüccarın rüyasında fakir olduğunu görmesi; o tüccarın alış-verişinin artacağına, kişinin rüyasında fakir olduğunu ve dilendiğini görmesi; o kişinin eline hiç beklemediği bir yerden mal geçeceğine işaret şeklinde tabir olunmaktadır.


Nablusi: Rüyada fakir olmak, zenginliğe delâlet eder. Binaenaleyh bir kimse rüyada fakir olduğunu görse: «Rabbım, hakikat ben, bana indirdiğin hayırdan dolayı muhtacım.» (Sûre-i Kasas, âyet 24.) mealindeki âyetin işaretince, o kimsenin eline çokça yemek geçer. Bazı müfessirler âyetteki «hayırdan» murad arpa ekmeğidir, demişlerdir.
Rüyada fakir olduğunu ve halktan dilendiğini gören, şahıs çok dua eder. Çünkü dilenenler çok dua ederler. Bir yerde dilencilerin görülmesi, o yerde bir zenginin ölümüne ve oradan çıkacak sadakaya delâlet eder, dediler.
Rüyada dilendiğini ve kendisine bir şey verildiğini gören kimse, zahmet çekmeden bir mala erişir. Çünkü dilencilik sermayesiz bir kazanç ve hiç bir şey vermeksizin elde edilen bir ticarettir. Bazı tâbirci-ler, rüyada fakir olduğunu gören kimse, hayır ve menfaat elde eder, dediler.
Rüyada isteğini açıklayarak Allah (C.C.)’a fakirlik ve ihtiyacını arzetmek, sözü geçerli kimselerden yaptığı ricanın kabul edildiğine delâlet eder.


Seyyid Süleyman: Rüyasında fakir olduğunu gören, dinde selamet bulur. Halinde sebat eder.
Kirmani demiştir ki: Rüyasında fakir olduğunu gören, Cenab-ı Hakk’a çok yaklaşır. Dünyadaki durumu düzelir. Ailesi refaha kavuşur.
Ebu Said’ül Vaaz’a göre, rüyasında fakir olduğunu görenin, rızkı çok olur. Zengin biri bu rüyayı görürse, malı artar. Rüyasında fakir olduğunu gören tüccarın, alış verişi çoğalır. Kar eder.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar