Connect with us

Rüya

Rüyada Gaşiye Suresi Tabiri

Published

on

Rüyada Gaşiye Suresi tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Molla Cami: Rüyada bu süreyi veya ondan bir parçayı okuduğunu görmek; hakkın lütfuyla geçimin kolaylaşmasına, ilim ve takvaya, iyilik ve hayra, rütbe ve şana işarettir.


Diyanet: Câfer-i Sâdık’ın yorumuna göre: Bir kişinin rüyasında Gâşiye Sûresini okuduğunu veya okuyan bir kimseden dinlediğini görmesi; o kimsenin kıymetinin artacağına ve sözünün dinleneceğine, eğer geçiminde darlık çekiyorsa, Allah’ın kendisine bolluk ve bereket ihsan edeceğine, ilim sahibi ve sevilen bir kişi olacağına yorumlanır.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Rüya aleminde bu Sure-i Şerifeyi tamamen veya kısmen okuyan yahut okunduğunu gören; kıyamet gününde korku ve şaşkınlık içinde olup tevbe ve istiğfarla iştigal eder.
Kirmani bu rüyayı şöyle yorumluyor: İşlerinde sebat eder. Allah-ü Teala Hazretlerinin rızasını arar. Cömert olup, insanlara ihsanda bulunur. Fakat, onlar kendisine nankörlükle mukabele ederler.
Cafer-i Sadık buyuruyor ki: Kadri yüce, makamı büyük, sözü geçkin olur.
Kesai’ye göre rüya sahibi geçim darlığı çekiyorsa, Allah-ü Teala Hazretleri onu feraha çıkarır.
Abdulgani için bu rüyanın yorumu şöyle: İlim ve zühd sahibi olur. Yani dünyaya rağbet etmez. Nimete şükretmeyen kimselere paraca yardım eder, onları doğru yola sevketmeye çalışır. Fakat, kendisine nankörlükle muamele edilir.
İbn-i Kesir ve Nafi demişlerdir ki: Dünyada kıymeti büyük, makamı yüksek olur. İyi bir şöhret yapar. İlmiyle meşhur olur.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar