Connect with us

Rüya

Rüyada Göğüs Tabiri

Published

on

Göğüs genişliği İslama, darlığı ise inkara delalet eder.


Nablusi: Rüyada göğsünü geniş ve güzel görmek, kâfirin Müslüman olmasına, asî kimsenin tevbe etmesine, itaat ve ibadet için göğsün genişlemesine, bazan bu rüya, güç ve müşkil şeyleri kolaylaştırmaya delâlet eder.
Bir kimse rüyada sevgilisinin göğsünde olduğunu görse, o kimsenin göğsünden şikâyet ettiğine delâlet eder. Eğer o kimse hasta ise şikâyette bulunduğu hastalığından kurtulmasına delâlet eder. Bazan da göğsün güzelliği, başkasını kendisine tercih etmeye delâlet eder.
Rüyada göğsü üzerine bükülmek, nifaka delâlet eder. Bazan. göğüs ilim yahut mal veya hidayet ya da sapıklıktan kişinin sinesinde sakladığı şeye delâlet eder.
Göğüs, misafiri veya zevceye yahut büyük kimselerin toplanacakları bir rütbeye delâlet eder.
Rüyada görülen göğüs darlığı, sapıklıktır. Zimmi olan bir kimse göğsünün dar olduğunu görse, malda zarara uğrar. Bazı tabirciler, insanın göğsünün genişliği cömertliğe, darlığı da, cimriliğe delâlet eder, dediler.
Rüyada göğsünün taş olduğunu gören kimsenin kalbi katılaşır. Göğüs genişliği, zulme de delâlet eder.
Göğüs, üzüntü, keder ve ferahlık evidir. Bundan dolayı bir kimse göğsünün geniş olduğunu görse, sevince erer. Göğsünün dar olduğunu gören kimseye, üzüntü, keder ve sıkıntı erişir.
Bazı tabirciler göğsün genişliği, İslama, darlığı da, isyana delâlet eder, dediler. Kâfir olan bir kimse rüyada göğsünün geniş ve ferah olduğunu görse, Müslüman olur.
Ticaretinden kazanç sağlar.
Rüyada göğsünde ağrı ve acı bulunduğunu gören kimse, bir günah işler ve bu günahtan dolayı da azap olunur. Bazı tabirciler, o kimse malını israf ederek Allah (C.C.)’in rızası olmayan yerlere sarfeder ve bundan dolayı da azaba uğrar, dediler.
Rüyada göğsünde gizli bir şey taşıdığını ve onu ifşa edemediğini gören kimse, bekârsa evlenir veya o kimse birisine âşık olarak rezil olur.


Seyyid Süleyman: Rüyada göğüs görmek; şeriat, din, takva, ilim, ve hükumetle tabir olunur.
İbn-i Şirin (Rahmetullah) demiştir ki: Rüyasında göğsünün genişlediğini gören; din ve takvada ileri gider. Yani günahlardan kaçınmaya, Allah’ın emirlerine uymaya çok dikkat eder. Göğsünü dar yahut küçük görmek; bunun zıddıdır. Biri tarafından göğsünün üzerine vurulması iyi değildir. Rüya sahibi onun yüzünden dalalete düşer, dinini ihmal eder. Göğsünün kızgın olduğunu gören; kavminden menfaat sağlar. Uyanıkken çirkin sayılan bir durumu ve sevilmeyen bir hali, rüyada göğsü üzerinde görmek iyi değildir. Uyanıkken iyi sayılan bir şeyi uyku aleminde göğüs üstünde görmekse; hayırlıdır.
Danyal (A.S.) buyurmuştur ki: Dar göğüs; cimrilik ve kederin ifadesidir. Geniş göğüs ise cömertliğin, ferah ve sevincin temsilcisidir. Bir kafir rüyasında göğsünün genişlediğini görürse; müslüman olur.
Ebu Said’ül Vaaz şöyle diyor: Göğsünde kendisine acı veren bir şey gören; malını israf ederek bitirir.
Kirmani’ye göre, rüyasında göğsünün daraldığını gören; sıkıntılı olur. Göğsün geniş olması ise; güzel ahlak ve ilim sahibi olup tedbirli hareket etmektir.
Cabir’ül Mağribi göğsün büyümesini ilim, hikmet ve zenginlikle yorumluyor.
Salimi diyor ki: Göğüs; rüya sahibinin eşyalarını muha-faza ettiği yerle tabir olunur.
Cafer-i Sadık (R.A.) şunları söylüyor: Rüyada göğüs görmek; sekiz surette tabir olunur.
Bunlar: İlim, hikmet, cömertlik, cimrilik, küfür, iman, hayat ve ölümdür. Göğüs üzerinde bulunan iğrenç bir şeyi kaldırıp atmak, onu yok etmek çok iyidir. Rüya sahibi düşmanıyla barışır. Büyük makam kazanır. Din ve imanı kuvvetlenir, her türlü şüpheden kurtulur.
İbn-i Kesir demiştir ki: Göğüs; din, iman ve ibadetin temsilcisidir. Göğüs ve onda görülen her şey bunlara göre tabir olunur. Rüya; ya iman ve islama yahutta küfür ve isyana işaret eder. Uyku aleminde göğsü yarılan kişinin imanı kuvvetli olur. Göğsünün üzerinde acı veren, akan bir yara gören; dinde isyankar olur. Göğsünün yalnızca ortasını ince kıllarla örtülmüş görmek; kahramanlık ve kuvvet işaretidir.
Rüyasında, göğsünü asıl şeklinden başka bir biçimde görenin ahlak ve itikadı değişir. Göğsünün çirkinleştiğini gören, hidayetten ayrılır. Dalalete düşer. Günah işler. Göğsün güzelleşmesi ise, bu tabirin tam aksidir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar