Connect with us

Rüya

Rüyada Hacerü'l-esved Tabiri

Published

on

Rüyada Hacerü’l-esved tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Kabe-i Muassama’nın bellek taşını görmek haccetmeye, itikad düzgünlüğüne, Bu mübarek taşa istilam ettiğini
(hürmetle el sürdüğünü yahut öptüğünü) görmek adil bir yöneticiye bağlılık andı vermeye, salih bir kulun
elinden tövbe etmeye, işe tam ve doğru yerrden başlamaya delalet eder.


Diyanet: Rüyanızda Hacerül-Esved görmeniz ve ona yüz sürmeniz; dünya ve âhirette işlerinizin yolunda olduğuna, dualarınızın Allah tarafından kabul edildiğine, maneviyâtınızın çok yerinde ve düzgün olduğuna, temiz kalbiniz ve gönül rahatlığınız bulunduğuna yorumlanır.


Nablusi: Rüyada Hacerüi-Esved, hacca delâlet eder.
Hacerü’ı Esvedi kestiğini gören kimse halkı kendi görüşü üzerinde toplamayı murad eder.
İnsanların Hacerü’l-Esvedi kaybettiklerini ve yerini bulduklarını görse, o kimse kendisinin hidayette insanların da sapıklıkta olduklarını zanneder bir kimse olduğuna delâlet eder. Bazan o kimsenin bir ilimde sivrilmesine ve talebelerden ilmini gizlemesine delâlet eder.
Hacerüi-Esved’i söküp kendisi için alıkoyduğunu gören kimse Müslümanlıktan ayrı olarak bir bid’atı işlemede yalnızlığına delâlet eder.
Hacerü’l-Esved’i yuttuğunu gören kimse, halkı dininden sapıtır. Hacerü’l-Esved’e el sürdüğünü gören kimse hacca gider. (Bu bahisle ilgili bazı tâbirler «Hacerüi-Esved’i İstilâm» bahsinde geçmiştir).


Seyyid Süleyman: Abdulgani’en Nablusi şöyle diyor: Rüyada Hacer’ül Esved’i görmek; halife, ameli sağlam bir alim veya zahid bir imam vasıtasıyla tevbe etmek, halini düzeltmektir. Rüya sahibi bir yakınıyla görüşüp, hasret giderir. Büyük makam sahiplerine hizmet eder. Hacer’ül Esved’i mesh eden, Peygamber soyundan şerefli bir insana veya Hicazlı birine tabi olur. (Ayrıca Bkz. Mekke-i Mükerreme)

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar