Connect with us

Rüya

Rüyada Hakka Suresi Tabiri

Published

on

Rüyada Hakka Suresi tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Diyanet: Bir kimsenin rüyasında Hakka Suresi’nin tamamını veya bir kısmını okuduğunu veya okuyan bir kişiden dinlediğini görmesi; o kimseye Allah tarafından birçok rızık ve nimet verileceğine, o kimsenin dinine hizmet edeceğine, sevap ve hayır kazandıracak yolda yürüyeceğine, halka daima iyilikte bulunacağına, sabırlı ve temkinli davranacağına yorumlanır.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin demiştir ki: Bu Sure-i Şerife’yi tamamen veya kısmen okuyan yahut okunduğunu gören, Allah tarafından bol ni’mete kavuşturulur.
Kirmani’ye göre, rüya sahibi daima Hakk’la beraber olup O’nu muhafaza ve müdafaa eder. Hep O’nun yardımcısı olur.
Cafer-i Sadık buyurmuştur ki: Hakk yolunda yürür, sevap işler.
Abdulgani ise şöyle diyor. Rüyasında bu Sureyi minber üzerinde okuyan; darağacında idam edilir. Oturduğu yerde okursa; vurulur.
İbn-i Kesir ve Nafi şöyle diyorlar: Bir melik rüyasında bu sureyi okursa, mülkünü kaybeder. Şahit durumundaki birinin aynı Sureyi okuması, şehadetten vazgeçmesidir. Aynı rüya hasta için, vefatla yorumlanır. Kadın ise, eşinden boşanır. İlim sahibi biri rüyasında bu Sureyi yürürken okursa; kamçı ile vurulur, oturduğu yerde okursa, hapsedilir. Koşarken okursa, el ve ayaklarının kesilmesinden korkulur. İbn-i Fuzale’nin yorumu da aynıdır.
İbn-i Musib diyor ki: Rüyayı gören bir musibete uğrar. Bundan dolayı affa mazhar olur.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar