Connect with us

Rüya

Rüyada Han Otel Tabiri

Published

on

Hancı sözünden caymaya, ihanet etmeye garip halli kimselere delalet eder.


Molla Cami: Ticaret için yapılmış hanı rüyada görmek, ev, hayvan, binek yahut yer ve elbiseden icar olunan şeylere işaret eder.Hasta kimse yolcuların kaldıktan hanlara indiğini görse, ölür. Bazen de, yol üzerideki hanı gören kimsenin üzüntü ve kederi gider.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında eskiden kalma bir handa misafir kaldığını görmesi, hancı ile konuşması; o kimsenin bir iş gezisine çıkacağına, kişinin rüyasında han unvanı olan eski derebeylerinden bir kimseyi görmesi; büyük ve zengin bir kişi ile karşılaşıp, o kimseden oldukça önemli istifadeler sağlayacağına işaret eder. Bazılarına göre; Hasta bir kimsenin rüyasında tanımadığı bir han görmesi; o hastanın öleceğine, rüyasında yolculuk yapma niyetinde olan bir kimsenin tanımadığı bir han görmesi; onun bu yolculuğunu yapacağına, hasta bir kimsenin rüyasında handan çıkıp bineğine bindiğini görmesi; o hastanın öleceğine yorumlanır. Bazılarına göre: Rüyada han görülmesi altı şeyle kıyaslanır. Bunlar da: Fahişe bir kadın, zarar, selâmet, hayırlı olmayan bir işe girmek, rahatlık ve itibarsızlık. İmam-ı Nablusî’nin yorumuna göre: Rüyada han görülmesi; zahmetten rahatlığa, yalnızlıktan çokluğa ve insanlarla dost olmaya delalet eder. Bir kimsenin rüyasında yolcuların ve kervanların misafir olmalarına mahsus bir handa misafir olduğunu görmesi; yorum itibariyle iyi değildir. Bazılarına göre: ‘Kişinin rüyasında böyle bir rüya görmesi; o kimsenin keder ve sıkıntılarından kurtulacağına, feraha kavuşacağına, eğer bekâr ise evleneceğine ve rahata kavuşacağına işarettir.


Nablusi: Ticaret için yapılmış hanı rüyada görmek, mut’a nikâhına delâlet eder. Bazan da ev veya hayvana, binek yahut yer ve elbiseden icar olunan şeylere delâlet eder.
Hasta kimse yolcuların kaldıkları hanlara indiğini görse, ölür.
Bazan da, yol üzerindeki ham gören kimsenin üzüntü ve kederi gider. İkinci bir hanım veya cariye ile bir yerde yaşar yahut binilecek, çalışma ve kazancmda kendisine yardımcı olacak bir hayvan alır. Rüyayı gören, evli ise, sanatında kendisine yardım edecek bir çocuğu olur ve rahata kavuşur. Rüyayı gören isyankâr ise tevbe eder. Yahut sapıklıkta ise hidayete erer, imânı kâmil olur.
Han’a otel de denilir. Bundan dolayı kişinin oteli, onun vücudundan, isminden, şerefinden, hamam ve fırınından kendi evinin delâlet ettiği şeye delâlet eder. Tâbirde, kendi evinde ceryan eden şey otelinde dahi caridir.
Meçhul otel, yolculuğa delâlet eder. Çünkü oteller garip ve yolcuların evi gibidir.
Bazan da otel, dünya evine delâlet eder. Çünkü dünya evi, yolculuk evidir. Birtakım kimseler ondan geçip gider ve birtakımı da gelip ona konar.
Bazan da otel, sahrada bayram namazı kılınan namazgaha delâlet eder. Çünkü otel, kendi evinden yolculuk eden ve vatanından başka bir şehre çıkıp giden kimsenin yeridir ki, o kimse yolculuk ve gurbete yönelen ve gitmeyi kasdeden kendi şehri namazgahına geçinceye değin kendini uğurlayan arkadaşları ile beraberdir.

Bir kimse rüyada bir otelden çıkıp diğerine girdiğini ve oradan çıkıp bir hayvana bindiğini yahut hayvan ile otelin ortasından çıktığını görse, o kimse hasta ise yüklü olarak çıkar, eğer yolcu ise bulunduğu yerden başka bir yere hareket eder.
Binekli olarak arkadaşmm, tanımadığı bir otele girdiğini veya oradan aynı şekilde çıktığını gören kimse, halk arasında görüş sahibi birisi olur.


Seyyid Süleyman: Bkz. Otel.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar