Connect with us

Rüya

Rüyada İncil Tabiri

Published

on

Rüyada İncil tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Müslüman birinin yanında İncil görmesi zühd ve takvaya, inzivaya çekilmeye, bir işten dolayı iftiraya uğramaya,
İncil-i Şerif’i görmek türlü ilimlere ve hasta için sağlığına kavuşmaya delalet eder.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında yüzünden incil okuduğunu görmesi o kimsenin hıristiyanlara bir çıkar sağlayacağına, bir kişinin rüyasında ezberden incil okuduğunu görmesi; o kişinin batıla saplanacağına, haktan ayrılacağına ve hıristiyanlara yardım edeceğine işaret şeklinde tabir olunur.


Nablusi: Müslümanlardan biri yanında İncil görürse, masivadan alakasını keserek zühd ve ibadetle Allah’a yaklaşır. Seyahat, riyazet, uzlet ve halktan uzaklığı ihtiyar eder. Eğer rüyayı gören padişah (devlet reisi) ise düşmanını kahr ve perişan eder.
Çok kere bu rüya, yalana, bühtana ve namuslu bir hanıma iftira etmeye delalet eder. Bazı kere de rüyayı görenin hasmına galip gelmesine işarettir. Eğer rüyayı gören mahkemede ve şahitlik yapmakta ise yalan yere şahadet eder ve malayani şeyler konuş ar. Rüyayı gören hasta ise hastalığından kurtulur ve sıhhata kavuşur.
Bazen İncil görmek, geometri ilmine, bildiği bir şeyi alimlerden nakletmeye; ayrıca kitaba, ressama, zenginliğe ve sevince delalet eder.


Seyyid Süleyman: İncil’i bakarak okumak; hıristiyanlardan menfaat temin etmektir. İncil’i ezbere okuyan; batılla meşgul olup, Hakk’tan ayrılır. Hıristiyanlara dost olur.
Abdulgani’en Nablusi demiştir ki: Yanında İncil olduğunu gören müslüman, kendini ibadete verir. Dünyadan uzaklaşır. Rüya sahibi devlet idaresindeyse, düşmanını kahreder. Bu rüya bazen yalanla ve namuslu kadınlara iftira atmakla da yorumlanır.
İbn-i Kesir ve Nafi şöyle diyorlar: Yanında İncil olduğunu gören mahkemedeyse, yalancı şahitlik yapar veya münasebetsiz sözler söyler. Eğer hastaysa, şifaya kavuşur.
İbn-i Fuzale’ye göre, İncil gören, geometri ilmini öğrenir yahut bilmediği şeyleri alimlerden nakleder.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar