Connect with us

Rüya

Rüyada İsra Suresi Tabiri

Published

on

Rüyada İsra Suresi tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Molla Cami: Rüyada isra söresini veya ondan bir ayeti okuduğunu görmek,Allah katında makbul olmaya, halk arasında hürmete, yüksek rütbelere, düşman üzerine galibiyete işarettir.


Diyanet: İbn-i Sîrîn’in yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında İsra Sûresi’ni okuduğunu veya okuyan bir kimseden dinlediğini görmesi; o kimsenin Allah katında ve halk nazarında yüksek bir mevkiye erişeceğine işaret eder. Câfer-i Sâdık’ın yorumuna göre: Düşmanlarına galip gelir, arzu ve isteklerine kavuşur, dînî yönden kuvvetli, inancında ihlâslı ve katıksız, saf bir hale gelir. Nafi ve İbn-i Kesirdin yorumuna göre: Devlet büyükleri veya herhangi biri tarafından zarara uğrar, suçsuz olduğu halde bir iftiraya maruz kalır. İmam-ı Nablusî’nîn yorumuna göre: Allah’ın yanında makbul, toplum içinde aziz ve düşmanlarına üstün gelir.


Seyyid Süleyman: İbn-i Şirin’in beyanına göre, bu Sureyi tamamen veya kısmen okuyan yahut okunduğunu gören; Allah katında ve halkın nazarında muteber olur.
Kirmani diyor ki: Düşmanın yener, arzusuna nail olur.
Cafer-i Sadık şöyle diyor: Din ve itikadı halis olur.
Nafi ve İbn-i Kesir diyorlar ki: Devlet idarecileri veya herhangi birinden zarar görür. İşlemediği bir suçla itham edilir.
Abdulgani’ye göre, Allah (C.C.) katında itibarlı olur. Önceleri halkın hakaretine uğrar. Fakat, sonraları insan-lardan saygı görür. Düşmanına karşı zafer kazanır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar