Connect with us

Rüya

Rüyada Mihrap Tabiri

Published

on

Rüyada Mihrap tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: İmam ve öndere, helal rızka ve saliha kadına; Mihrapta imamın namaz kıldığını görmek ona uymaya, kendisi
mihraba geçip namaz kılmak müjdeye, namaz vakti dışında mihrapta namaz kılmak evlad ve torunlarının
erişecekleri makamlara ve hayırlara, Mihraba sidiik damlatmak salih evlada, Kadının mihrapta namaz kılması
erkek çocuğa, Kırlarda, yerleşim alanı dışında görülen mihrap inzivaya, Kıpleden başka tarafa dönmüş olan
mihraplar söz ve amelde doğru yoldan ayrılmaya delalet eder.


Nablusi: Rüyada görülen mihrap, imama veya bir reise delalet eder. Bir kimse rüyada mihraba bir veya iki yahut üç damla sidik damlattığını görse, her bir damlası temiz bir evlada delalet eder. Bir kimsenin rüyada mihrapta namaz kıldığını görmesi, o kimse için müjdedir. Eğer rüyayı gören kadın ise, erkek bir çocuk doğurur.
Rüyada bir imamın mihrapta namaz kıldığını gören kimse, imamın yaptığı şeye uyar. Bir kimsenin rüyada vaktin dışında mihrapta namaz kıldığım görmesi, o kimsenin kendisinden sonra evlad ve torunlarının erişecekleri hayra ve memuriyete delalet eder.
Bir kimse mihraba sidik yaptığını görse, o kimsenin erkek bir çocuğu dünyaya gelir ve o çocuk halka önder olur. Rüyada otsuz ve susuz kır ve sahradaki mihrapları görmek, ihlasa, halktan ayrı yaşamaya ve inzivaya çekilmeye delalet eder.
Rüyada evlerdeki mihrapları parmaklarıyla tayin etmek, oranın erkek evlada kalmasına, eğer erkek evlad yoksa vakfa ait olmasına delalet eder. Kıbleden başka tarafa dönmüş mihraplar söz ve amelde doğru yoldan dönmeye delalet eder.
Bazan da mihrap: «Zekeriya ne zaman (kızın bulunduğu) mihraba girdiyse onun yanında bir yiyecek buldu.» (Sure-i Ali İmran, ayet 37) mealindeki ayet işaretince helal rızka ve saliha bir hanıma delalet eder.
Eğer mescidin mihrabı kıbleden başka bir yere yönelmiş olursa veya mihrapta fena bir koku veya atılmış bir leş bulunursa, görenin kafir ve bid’atcı veya münafık olmasına delalet eder.


Seyyid Süleyman: Abdulgani’en Nablusi bu rüyayı, imamlık ve reislikle yorumluyor. Mihraba bir, iki veya üç damla idrar yapmak; devlet başkanının bir, iki, üç çocuk sahibi olmasına delalettir. Burada namaz kılmak; müjdedir. Rüyayı gören kadınsa, erkek çocuğu olur. İmamın mihrabda namaz kıldığını görmek; büyük kıymetle yorumlanır. İmamın mihrabda vakti dışında namaz kıldığını görenin evladı veya torunu büyük kudret ve değer kazanır. Mihrabı çirkin ve pis gören, kötü kokular duyan, küfre düşer. Ülke melikinin, mihraba yapılan idrar adedince çocuğu olur. Mihraba idrar yapanın çocuğu, imam olur. Eğri mihrab görmek; iyi değildir. Nifak ve bid’attir. Dinde sapıklıktır, bozgunculuktur.
İbn-i Kesir ve Nafi bu rüyayı, helal rızk ve dindar zevceyle yorumlamışlardır.
Bir mescidin mihrabını kıbleden eğri görmek, bid’at ve nifaktır. Mihrabta çirkin bir hal görmek; rüya sahibinin küfrüne delalettir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar