Connect with us

Rüya

Rüyada Oda Tabiri

Published

on

Rüyada Oda tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Molla Cami: Rüyada görülen oda, kadın, mal ve zenginlik ile tabir edilir. Bir odayı gören kimse, üzüntü ve kederden kurtulur.Odanın çöktüğünü gören kimse çok zenginleşir.


Diyanet: Rüyada oda görülmesi bir hanıma işarettir. Bir kimsenin rüyasında ağaçlar ve direkler üzerinde bir oda görmesi; o kimsenin iyi niyetli bir hanımla evleneceğine, kişinin rüyasında yeni bir odaya girdiğini görmesi; o kişinin tanımadığı bir hanımla bir evlilik yapacağına, mal varlığının artacağına işaret eder. Bir kimsenin rüyasında sahibini tanımadığı ve kireç ile badana tapılmış bir odaya girdiğini görmesi; o kimsenin yakında öleceğine, kişinin rüyasında kaçarak bir odaya girdiğini ve kapısını kilitlediğini görmesi; o kimsenin keder ve sıkıntılardan kurtulacağına, hasta ise şifa bulup iyileşeceğine delalet eder. Rüyanızda odanızın yıkıldığını görmeniz; eğer oda eski ise, elinize mal geçeceğine, rüyanızda bir başkasının odasının yıkıldığını görmeniz; o kimsenin eliyle para kazanacağınıza, rüyanızda üzerinize odanızın çöktüğünü görmeniz; zengin olacağınıza, rüyanızda yeni bir odada olduğunuzu görmeniz; mülk sahibi olacağınıza yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında odasının daraldığını görmesi; o kimsenin fakir düşeceğine, kişinin rüyasında odasına su serptiğini görmesi; zahmetli ve sıkıntılı bir işe başlayacağına, kişinin rüyasında bir odada olduğunu ve dışarı çıkmasının engellendiğini görmesi; o kimsenin hayra nail olacağına işaret eder. Bir kimsenin rüyasında yeni bir odanın üzerine çıktığını görmesi; o kimsenin bakire bir kızla, eğer oda eski ise; dul bir hanımla evleneceğine, kişinin rüyasında bir odayı arkasına yüklenmiş olarak görmesi; o kimsenin fakir bir hanımla evleneceğine delalet eder. İmam-ı Nablusî’nin yorumuna göre: Rüyanızda evinizde kendiniz için yeni bir oda yaptığınızı görmeniz; bir evlilik yapacağınıza, eğer hasta iseniz; şifa bulup iyileşeceğinize, rüyanızda büyük ve güzel bir odaya girdiğinizi görmeniz; bir bakire kızla evleneceğinize veya güzel bir hizmetçi kız alacağınıza, rüyanızda kapısı sıkı bir şekilde kilitli olan bir odaya hapsedildiğinizi görmeniz; hayır ve sağlığa kavuşacağınıza, kişinin rüyasında bir odayı arkasına yüklenip götürdüğünü görmesi; o kimsenin eşinin bütün masraflarını karşılayacağına, kişinin rüyasında odasının altından yapılmış olduğunu görmesi; o kimsenin evinde yangın çıkacağına işaret eder.


Seyyid Süleyman: Rüyada oda görmek; kadınla tabir olunur. Ağaçlar ve direkler üzerinde bir oda gören, zengin ve iffetli bir kadınla evlenir. Yeni bir oda; yeni bir evlilik ve servet artışıdır. Sahibini bilmediği kireçlenmiş bir odaya girenin, eceli yakındır. Etrafında başka odaların da bulunduğu bir odaya kaçıp kapısını kapayan, selamete çıkar. Şifa bulur. Eski bir odanın yıkıldığını görenin eline mal geçer. Odanın üstüne çöktüğünü gören, çok zengin olur. Yeni bir oda da böyledir. Gümüşten oda gören, tevbe eder. Odasının daraldığını gören, zarurete düşer. Başkasına ait odanın yıkıldığını gören, onun vasıtasıyla kazanır.
Odasını diğerlerinden ayrılmış görmek ve su serpmek; iyi değildir. Bir odadan dışarıya çıkması yasaklanan şahsın, akıbeti iyi olur. Meçhul bir odada anlamadığı bir söz veya kötü bir kelam işiten, vefat eder.
Bazıları meçhul bir odayı, evlilikle yorumlamışlardır. Oda eski ise dul bir kadını temsil eder. Bir odayı sırtına yüklenen, fakir bir kadınla evlenir. Oda, erkeğin sevdiği kadındır.
Abdulgani’ye göre oda, şunlarla tabir olunur: Zevce, evlat, hasta, şifa, ölüm ve sefer. Evinde yeni bir oda yaptıran, evlenir. Hastaysa, hastası varsa şifaya kavuşur. Bir kadın odayı sırtına alırsa, kocasının nafakasını temin eder.
Odasını altından görenin evinde, yangın olur. Küçük ve dar bir odadan çıkmak; sıkıntıdan kurtulmaktır.
İçinden gökyüzünün görüldüğü bir oda, o evde bulunan evlenecek kadındır. Geniş ve sıvalı bir oda görenin karısı, dindar olur. Altında mahzen bulunan oda görmek, bekar bir erkeğe işarettir. Topraktan veya çamurdan bir oda görmek; dinde fesat ve hileyle yorumlanır. Demirden odada bulunanın, karısıyla uzun bir beraberliği olur. Karanlık oda, ahlaksız eştir.
İçindeki adamlarla beraber yürüyüp giden bir oda, makam kaybıdır. Islak ve çamurlu bir odaya giren, kadın yüzünden üzülür. Bir şehirde kendine oda yaptırdığını gören, evlenir.
Odayı yeniden döşemek, boyamak ve nakışlamak; iyi değildir. Büyük keder veya kavga habercisidir. Odasının yıkıldığını yahut bizzat yıktığını görenin malına biri varis olur. Aydınlık oda; karlı yolculuktur. Büyük ve güzel bir odaya giren, ya bakire ile evlenir veya cariye alır. Kendini diğer odalardan ayrı, yeni ve çamurla sıvalı bir odada gören, orada şer bir şey duyan, vefat eder. Odayı sırtına alıp götüren erkek, zevcesinin rızkını ve eşyasını temin eder. Eski ve sıvaları dökülmüş bir oda ahlaksız kadına delalettir. Kendi odasından daha geniş bir oda görenin rızkı genişler. Bir kadın sayesinde devlete nail olur. Abdesthane görmek, haramda ihtiladır(*). Karanlık oda ise faydasız seferdir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar