Connect with us

Rüya

Rüyada Recm Tabiri

Published

on

Rüyada Recm tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Bakınız; Taşlamak.


Molla Cami: Rüyada birisini taşladığını (recm) gören kimse bir insana küfreder. Recm, ırz namus hakkında iftiraya işarettir. Ancak recm Allah tarafından yasaklanmış olan bir suçu işlemeden ötürü ceza vermek için yapılmışsa, bu halde recmolunan kimsenin günahtan temizlenmesine işarettir.


Diyanet: Bir kimsenin rüyasında zina suçundan dolayı bir kadını recmedildiğini görmesi; o kimsenin bir başkasına hakaret edeceğin bir başka tabire göre bir kimsenin rüyasında recm olayını görmesi; kimsenin ırza ve namusa dokunan birisine iftira edeceğine delalet eder. Kirmânî’nin yorumuna göre: Bir kadının recmedilerek öldürüldüğünün görülmesi hayra yorumlanmaz. Ibn-i Sîrîn’in yorumuna göre: Bir kimsenin rüyasında birisini recmettiğini görmesi; o kimsenin recmettiği kişiye sitem edeceğine işaret eder.


Nablusi: Rüyada birisini recm ettiğini gören kimse bir insana söver. Recm, ırz namus hakkında iftiraya delalet eder. Ancak recm had ve şeriatın hükmünü icra etmek için yapılmışsa, bu halde recm olunan kimsenin günahtan temizlenmesine delalet eder.


Seyyid Süleyman: Bkz. Taşlamak.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar