Connect with us

Rüya

Rüyada Sarraf Tabiri

Published

on

< Rüyada Sarraf tabiri ile alakalı yorumları öğren. İhya: Hakim ve müftüye, zenginliğe, rızık bolluğuna, miras taksimine yahut hesap işlerinden anlayan kimseye, Sarrafa altın verip karşılığında gümüş aldığını görmek üzüntüye, gümüş verip altın almak sevince, Sarraf terazisi yargıcın hükmüne yahut müftünün fetvaasına dealet eder. ( Ayrıca Bakınız; Kuyumcu.)
Diyanet: Rüyada sarraf görülmesi değişik şekillerde tabir olunmaktadır. İbn-i Sîrîn’in yorumuna göre: İyi bir kimsenin rüyasında sarraf görmesi; o kimsenin âlim birisi olacağına işaret eder. İçinde fitne ve fesatlık bulunan bir kimsenin rüyasında bir sarraf görmesi; o kişinin dünyayı âhirete üstün tutacağına delalet eder.
Nablusi: Rüyada görülen sarraf, hakim gibi ilmiyle yalnız dünya malı için faydalanılan bir alimdir ki, onun sanatı söz ve münakaşaları dinlemek, ilam ve fetva gibi resmî evrakı vererek karşılığında para almayı gerektiren soru ve cevaba dikkat etmekten ibarettir.
Sarrafın terazisi, hakimin hüküm ve adaletidir. Sarrafın terazisi, bazan da, hakimin kendisi ve dilidir. Terazinin kefeleri, onun iki kulaklarıdır. Gramları, hakimin adalet ve hükmüdür. Tartılan altın ve gümüş paralar, insanlarla olan düşmanlık ve çekişmedir.
Bazı tabirciler rüyada görülen sanaf, fetva soranın sorusunu dinleyip doğru bir şekilde cevabını veren bir müftüdür, dediler.
Rüyada görülen sarraf, tabir için kendisine arzedilen rüyaları, söylenen sözü muhafaza »der ve para gibi sarfeder veya para gibi müteferrik sözleri toplar ve yine birikmiş para gibi toplu cevap verir.
Rüyada sarrafa bir altın bozdurup karşılığında gümüş para aldığım gören kimse, mahkemede ise davasını kaybeder. Eğer kendisinin emtia gibi satılacak ve harcanacak şeyleri varsa, onları satar. Yoksa müftüye fetva sormayı gerektiren bir iş işler. Yahut tabirciyi gerektiren bir rüya görür ve onun akibetinde hoş görmeyeceği ve mahzun olacağı bir şey meydana gelir.
Sarraftan altın alıp gümüş para verse, yine hoşlanmayacağı ve tazminat ödemeyi gerektiren bir durum meydana gelir.
Sarraf zenginliğe, rızkın bolluğuna, miras taksimini ve hesap yapmayı bilen bir kimseye delalet eder.
Seyyid Süleyman: Bu rüya, sakin ve bilgili bir insanla yorumlanır. Rüya sahibi dinden uzak bir insansa, dünyayı ahirete tercih eder.
Kirmani’ye göre bu rüya, dünyadan faydalanmaktır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar