Connect with us

Rüya

Rüyada Terlik Tabiri

Published

on

Rüyada Terlik tabiri ile alakalı yorumları öğren.

İhya: Renkli ve güzel terlikle yürümek bereket ve sürura, sevinç ve neş’eye, Terlik hizmetkara, evin hanımına, güç
ve kuvvete, menfaat ve mala, rahatlığa ve yolculuğa delalet eder. ( Ayrıca Bakınız; Takunya.)


Diyanet: Rüyanızda ayağınızda güzel bir terlik görmeniz; basit bir rahatsızlık geçireceğinize, fakat çok çabuk tarafından iyileşerek işinize devam edeceğinize delalet eder.


Seyyid Süleyman: Ayağına giydiği terlikle yürüyemeyen, bir kadınla yahut cariye ile alaka kurar.
Yürürken terliğinin biri ayağından çıkan şahıs, kardeşinden ve ortağından ayrılır ya karısını boşar, ya kölesini satar yahutta bunlardan biri vefat eder. Bir rivayete göre rüya sahibi, tam bir sene sonra ölür. Terliklerinin kaybolduğunu, kuyuya düştüğünü, sonra bulduğunu gören, ailesinden bir kadınla darılır ve ayrılır. Fakat araları bilahare düzelir. Ayağına yeni bir terlik giyen fakat, bunlarla yürümeyen, bakireyle münasebette bulunur. Kendisine verilen bir terliği saklayan, bir kadını muha-faza eder. Terlik eski veya kırık ise, kadın duldur. Terliğinin çalındığını veya başkasının giydiğini gören, birinin karısını aldatmaya çalışır. Kendisine başkasından kalan bir terliği kaybedip sonra bulan, çalışarak mal kazanır. Terliklerinin yandığını, kırıldığını yahut zorla ayağından, çıkarıldığını gören, niyet ettiği yolculuğu gerçekleştiremez.
Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Terlik giymek; Kara yolculuğu ile yorumlanır. Bir mecliste terlikle yürüyen, gayr-ı meşru münasebette bulunur. Terliğinin ökçesi kırılanın karısı kısır olur. Bir rivayete göre, nikahsız beraberliğe işarettir. Altı iki katlı bir terlik giyip, bir katı ayrıldığı halde düşmediğini görenin kızı olur. Terliğin bir katı ayrılmazsa, ana kız uzun bir ömür sürecek demektir. Fakat, bu terliğin bir katı düşerse, çocuk vefat eder.
Terliği tamir eden, karısıyla güzel geçinir. Terliğinin başkası tarafından tamir edildiğini görenin karısı, yabancı biri tarafından aldatılır. Terliğini tamire veren, günah işlemekte karısına yardımcı olur. Gümüş terlik; yeni ve güzel zevceye, kurşun terlik; zayıf eşe, ateşten terlik; ahlaksız zevceye, at derisinden terlik; Arap eşe, arslan derisinden mamul terlik; zalim büyüklerden bir zevceye (kadın eş) delalet eder.
Bazı tabircilere göre sarı terlik giyip yürümek; bereket ve sevinçtir. Ayağından terliği çıkaran, güvene ve makama kavuşur. Tüylü nalınla yürümek; hac, gaza vb. gibi bir yolculuğa işarettir. Üzeri yazılı bir terlik görenin, karısı yüzünden işleri karışır. Üstü pamuklu terlik; kültürlü, dindar ve hayırsever bir zevceye delildir.
Cafer-i Sadık (R.A.) bu rüyayı şunlarla tabir ediyor: Zevce, hizmetkar kuvvet, menfaat, mal ve yolculuk.
Bu rüyaya sandalet vb. dahildir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar