Connect with us

Rüya

Rüyada Toprak Tabiri Ne Anlama Gelir?

Published

on

Rüyada toprak görmek insana ve onun varlığını sürdürmek için ihtiyaç duyduğu şeylerin tümüne; insanın ömrü ve hayatına, rızka, işaret eder. Toprak, kişinin mutlu olacağı haberlerin simgesidir. Eğer toprak kuru ve verimsiz görünüyorsa zor günler geçireceğiniz anlamına gelir. Rüyada toprak mal ile tabir edilir.

Toprak, bazen din hususunda şüpheye düşmeye yahut insanın varacağı son yerin işaretidir. Rüyada toprak görmek, insanlara delâlet eder. Çünkü insanlar topraktan yaratılmıştır. Yine toprağa dönecektir.

Kişinin toprak görmesi hayvanlara, dünyaya ve dünya içindeki bütün mahlûkata delâlet eder. Zira hemen her canlının rızkı toprakta biter.


Rüyada Toprak Görmenin Anlamı ve Yorumu

Rüya görülen toprak duruma, türüne ve kişiye göre yorumlanır. Toprak rüyası bazen mal ve para kazanmaya, bazen yoksul bir kimseye; bazen da ölüye, mezara yorumlanır.

Kimi yorumcular da toprak görmeyi, göç etmeye ve ortaklığa işaret sayılır. Genel olarak rüyada toprak görmek, çoluk-çocuk sahibi olmaya, rızkını temin etmek ve rüyayı görenin uzun bir ömür sürmesi demektir. Bazen ise bereketli yıllara, bazen de tokluğa, açlığa ve kıtlığa işarettir.

Temiz ve güzel toprak üzerine oturmak mutluluğa ve yardım görmeye rivayet edilir.

Toprak bazen din hususunda şüpheye düşmeye yahut insanın varacağı son yere delildir.

Hastanın toprak kazması sıkıntıya, yolcunun toprağı kazıdığını görmesi kazancına, bekârın toprak kazması ise evlenmesine yorumlanır. (Ayrıca Bakınız; Rüyada toprak Kazmak. )

Toprak olduğunu görmek kibrini kırmaya, inzivaya çekilmeye yahut insanlar nezdinde değer ve kıymetinin iyice artmasına,

Elindeki veya üzerindeki toprağı silkelemek zengin için mal telefine, yoksul için borcunu ödemeye, emaneti sahibine vermeye yorulur.

Toprakla her çeşit muamele bolluk ve bereket, kazanç ve dünyalığa delalet eder.

Rüyada toprak görmek bolluk, mal, güven, çalışma hayatında huzur, yuvada huzur, ev, mülk anlamındadır. Toprak aynı zamanda çamur olmamışsa rüya sahibi için her zaman iyi durumu işaret eder.

Rüyada toprak görmek, mal ile tabir olunur. Evinde bir küme toprak olduğunu gören, zahmetsiz para kazanır.


Rüyada Renkli Toprak Görmek

Bazı yorumcular rüyada görülen sarı toprağı altın olarak tanımlamışlardır. Beyaz toprağı gümüşe; kırmızı toprağı bakıra; siyah toprağı da, kara paraya yorumlamışlardır.

Üzerine bulaşan toprağı silkelediğini gören, parasını boşa harcar. Toprak yediğini veya toprağı toplayıp bir tarafa küme ederek sakladığını görmek çok kazanca delildir.

Bir kabın içine koymuş olduğu toprağı azalmış görmek, ev halkının kendisine sıkıntı ettiklerine; bir küpe veya saksıya toprak koyup sakladığını görmek, çoluk çocuğu için mal ve para biriktirdiğine; rüzgârın bir yerden toprağı kaldırıp, başka bir yere savurduğunu görmek, o yerde zulümle halkın mal ve mülkünün zayi olacağına; Peygamberimiz (SAV) Efendimizin türbe-i şeriflerinde bulunan topraktan yediğini görmek hacca gideceğine delalettir.

Elinden ve üzerinden toprağı silkeleyip yere düşüren kimse zenginse mali gider ve ihtiyaç sahibi olur. Borçlu veya elinde bir emaneti varsa, borcunu öder, emaneti sahibine verir ve bundan sonra elindeki bütün mali gidip toprağa girer.

Elini toprağa vurmak ve toprağı karıştırmak, dövüşmeye, ortaklığa ve kazanca işarettir. Toprak üzerinde gezmek veya bastonla yere vurmak hayırlı yolculuğa işarettir.


Rüyada Toprak Görmekle İlgili Diğer Yorumlar

Cafer-i Sadık’a (RA) göre, rüyada toprak görmek, beş şekilde açıklanmıştır:

  • Mal elde etmek,
  • Menfaate erişek,
  • İş sahibi olmak,
  • Dünya işlerinde bollua,
  • Toprağı sürerek geçim sıkıntısı çekmemektir.

Bir başka rivayete göre de: Toprak insanlara işarettir. Bazı kere hayvanlara, dünyaya ve dünyadaki mahlûkata işarettir. Toprak, fakire, ölüye ve kabre işarettir.

Yolcunun kazdığı yer onun yolculuğu, kazdığı toprak da kazanacağı mal ve menfaattir.

Rüyada toprak görmek ihtiyaçların çabukça giderilmesine ve vaadinin yerine getirilmesine işarettir.

Bazı tabirciler toprakta yürümek, mal talep etmektir. Bundan dolayı toprağı biriktirse veya yese mal biriktirir ve eline mal geçer.

Toprak başkasınınsa mal da başkası içindir. Topraktan bir şey yüklense, yüklediği kadar menfaate uğrar. Rüyada evini sürüp evden toprak yığsa hile ile hanımından mal alır.

Toprağı kendi han ve dükkânından biriktirse geçiminden artırarak mal biriktirir. Avucuna toprak doldurup yürüdüğünü görse eline mal geçer. Evinin bacasından toprak süpürüp dışarı attığını görse, eşinin malı gider.

Gökten çok olmamak üzere toprak yağdığını görmek hayırdır ve bir zararı yoktur. Kendi evinin yıkılıp, toz ve topraktan kendisine bir şey değdiğini gören kimse, mirastan mal alır. Toprağı başının üzerine koyduysa çirkin bir yolla eline mal geçer.

Bir kimsenin üzerine, başına, gözüne vs. birisinin toprak serptiğini görmek, toprağı serpen kimse, toprak serpileni kendi arzusuna uydurmak için ona mal intak etmesine işarettir. Gökten yağan toprak çok olursa gelecek azapla tabir edilir. Dükkânını süpürüp toprağını kumaş ile beraber dışarı çıkardığını görmek, bir yerden diğer yere göç etmeye işarettir.

Toprak insanın ömrü ve hayatıdır. Toprak, rızka, ziraata, açlık ve yardıma işarettir. Temiz ve güzel toprak üzerine oturmak saadet ve yardıma işarettir. Toprak görmek ve teyemmüm gerektiren çetin yolculuğa işarettir.

Rüyada toprak görmek; mala, bol kazanca, üzerindeki toprağı silktiğini görmek; malını harcamaya, rüzgârın toprağı uçurduğunu görmek; o yöre halkının zulüm görerek fakirlik çekeceğine, toprak kazmak; kazançlı bir işe başlamaya işarettir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle