Connect with us

Rüya

Rüyada Yalan Söylemek Tabiri

Published

on

Rüyada Yalan Söylemek tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Molla Cami: Rüyada yalan söylemek, yalan yere şahitlik yapmaya veiftira etmeye ve kurtuluşa ermemeye işarettir.Bazen de rüyada yalan söylemek, saçmalamaya ve birisinin aslının kötülemek maksadıyla kötü bir kimsenin kendisinin sözünü işittiğini görse, o kimseden rivayetle bir söz nakledilir, ve bu söz yayılır.Bir kimse rüyada Allah (C.C.) hakkında yalan söylediğini görse, o kimsenin akılsız ve ahmak birisi olduğuna işarettir.


Nablusi: Rüyada yalan söylemek, yalan yere şahidlik yapmaya ve «Allah’a yalan düzenler ise, şüphe yoktur ki felah bulmazlar» (Sure-i Nahil, ayet 116) mealindeki ayet işaretince, iftira etmeye ve kurtuluşa ermemeye delalet eder.
Bazen de rüyada yalan söylemek, saçmalamaya ve birisinin aslının kötülemek maksadıyla kötü bir fikirle söz söylemeye delalet eder.
Bir kimse rüyada diğer bir kimsenin kendisinin sözünü işittiğini görse, o kimseden rivayetle bir söz nakledilir. Ve bu söz yayılır. Aym zamanda o kimsenin hatası, sevabından çok olur.
Bir kimse rüyada Allah (C.C.) hakkında yalan söylediğini görse: «Fakat o küfredenler Allah’a karşı («bize bunları o emretmemiştir» diye) yalan düzerler. Onların çoğunun (avamının) ise akılları ermez (Sure-i Maide, ayet 103) mealindeki ayet işaretince, o kimsenin akılsız ve ahmak birisi olduğuna delalet eder.


Seyyid Süleyman: Rüyada yalan söyleyen dinde fesada, düşer. Dünyada ise halkın hakaretlerine maruz kalır, aşağılanır, ayıplanır.
Ebu Said’ül Vaaz demiştir ki: Rüyada yalan söylemek, akıl azlığına işarettir. Bilhassa Allah-ü Teala Hazretleri hakkında yalan söylediğini gören, halkı aldatır ve onları doğru yoldan çıkarır. Rüyasında yapmadığını yapmış, görmediğini görmüş gibi hareket ederek kendi nefsine karşı yalan söyleyenin, akıbeti kötü olur. Dünyada itibarını kaybeder, kabirde azap görür.
İbn-i Kesir şöyle diyor: Allah (C.C.) ile Hz. Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) üzerine yalan söylediğini görmek; Allah (C.C.) korusun küfre ve büyük günaha delalettir.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar