Connect with us

Rüya

Rüyada Yelken Tabiri

Published

on

Yelken yapımcısını görmek rızık talebine, nikah için hazırlanmaya delalet eder.


Molla Cami: Rüyada görülen yelken, saltanattır. Rüyada kendisi için yelken yapıldığını gören kimse, saltanat, izzet ve şerefe erişir.Rüyada yelken satıcısını görmek yolculukiara ve rızık talep etmeye veya nikah için hazırlanmaya işarettir.


Nablusi: Rüyada görülen yelken, saltanattır. Bunun için rüyada kendisi için yelken yapıldığını gören kimse, saltanat, izzet ve şerefe erişir. Eğer bu rüyayı padişah görse, kuvvetli bir orduya sahip olduğuna, kuvvetli olan düşmandan emin olacağına, mülk, izzet ve büyüklüğünün artacağına delalet eder.


Seyyid Süleyman: Halid’ül Isfahani demiştir ki: Denizde yelkenleri açılmış gemi gören, halk arasında güzel bir şöhret sahibi olur. Yelkenleri kapalı ve bağlı görmek; bunun zıddıdır. Yelkenleri kendi eliyle açan, iyi bir ün kazanmak için hayırlı amellerde bulunur ve halka yardımcı olur. Yelkenleri kendi eliyle toplayan kötü fiilleri sebebiyle itibarını kaybeder.
Kirmani’ye göre rüyada yelken açmak; günahlardan kurtulmaya işarettir. Bazı tabirciler yelkeni, geminin hareketinin ana unsuru olmasından dolayı mal ile tabir etmişlerdir. Yelken açtığını görenin, kazanç sağlamak üzere bir işe teşebbüs edeceğini söylemişlerdir. Açtığı yelkenin rüzgarla dolup şiştiğini gören, başladığı işte muvaffak olup, mal biriktirir. Yelkenin rüzgarla kah dolup, kah söndüğünü gören; bazen kazanır, bazen kaybeder. Şişkin haldeki yelkenin birden boşaldığını görenin, malı elinden gider.
Gemide açtığı yelkeni iyi idare eden; işlerini ve ailesini güzel yönetir. Rüya sahibi tüccar ise, alış verişleri düzgün olur. Yelkeni iyi idare edememek, bu yorumun aksidir.
Ebu Said’ül Vaaz şöyle diyor: Rüyasında yelkenin parçalandığını görenin, işleri ve hayatı karışır. Yelkenin delinip, rüzgar tutamaz hale gelmesi, hastalık veya bir felaket yüzünden mal kaybına uğramaktır. Yelken yapmak ve yeniden dikmek; ticarete başlamaya delalettir. Yelkeni tamir etmek; onu yamamak; bozulan işlerin yeniden düzeleceğine işaret eder.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar