Connect with us

Rüya

Rüyada Yolculuk Tabiri

Published

on

Yolculuktan dönmek işin bitmesine, maksadın hasıl olmasına, Hastanın uuzak yola çıkması yahut tanımadığı bir eve gitmesi ölmesine delalet eder.


Molla Cami: Rüyada yolculuğa çıkmak halkın ahlakını meydana çıkarmağaişarettir. Rüyada uzak bir yolculuğa çıktığını gören kimse bir halden diğer bir hale intikal eder.Rüyada yolculuğa çıkmak, arsa ölçmektir. Bundan dolayı yolculuğa çıktığını gören kimse, arsa ölçer.Bazen de rüyada görülen yolculuk uyanıkken yolculuk yapmağa,yolculuktan dönmek ise günahlardan tövbe etmeye işarettir.Yolculuktan dönmek, işin bitmesine ve isteğin yerine gelmesine işarettir. Bir kimsenin yaya olarak yolculuğa çıktığını görmesi, üzerinde çokça birikecek borca işarettir. Hastanın uzak bir yola yolculuk ettiğini veya bir evden tanımadığı bir eve gittiğini görmesi, onun ölümüne işarettir.


Nablusi: Rüyada yolculuğa çıkmak halkın ahlakını meydana çıkarmağa delalet eder. Eğer misafir fakirse zengin olur.
Rüyada bir şahsa misafir gelse misafirlerin geldiği taraftan rüya sahibi için çeşitli haberlerin gelmesine delalet şder.
Rüyada uzak bir yolculuğa çıktığını gören kimse bir halden diğer bir hale intikal eder.
Rüyada yolculuğa çıkmak, arsa ölçmektir. Bundan dolayı yolculuğa çıktığını gören kimse, arsa ölçer. Nitekim arsa ölçtüğünü gören kimsenin yolculuğa çıkması gibi.
Bazen de rüyada görülen yolculuk uyanıkken yolculuk yapmağa, yolculuktan dönmek ise günahlardan tevbe etmeye delalet eder.
Yolculuktan dönmek, işin bitmesine ve isteğin yerine gelmesine delalet eder. Bir kimsenin yaya olarak yolculuğa çıktığını görmesi, üzerinde çokça birikecek borca delalet eder.
Bir kimse bir evden diğer bir eve taşındığını görse, yolculuk yapar.
Hastanın uzak bir yola yolculuk ettiğini veya bir evden tanımadığı bir eve gittiğini görmesi, onun ölümüne delalet eder.
Rüyada yol tedariki yaptığım gören kimse, hayırlı bir işe başlar.


Seyyid Süleyman: Bulunduğu yerden daha iyi bir yere doğru yola çıktığını görenin hali, iyi olur. Muradına erer. Fakat daha kötü bir yere gittiğini görenin, işleri bozulur. Bulunduğu ve gittiği yerlerden hangisinde kalmasının daha iyi olacağına karar veremeyenin işleri karışır. Şaşkınlığa düşer yahutta bir evden öbürüne geçer.
Cabir’ül Mağribi şöyle diyor: Yanına erzak alıp bir şeye binmek suretiyle yolculuğa gittiğini gören, işlerini düzeltir, arzusu yerine gelir. Bu rüyanın aksini görmek ise, işlerin bozulmasıdır.
Ebu Said’ül Vaaz diyor ki: Rüyada yol şunlarla delalet eder. Bir mekandan başka bir yere intikal, bir halden başka bir hale geçmek yahut seyahat. Yolculuğa çıktığını gören hasta, vefat eder. Erzaklarını alıp yolculuğa hazırlanan; hayır işler. En iyi yolculuk rüyası, Kıble tarafına yapılandır.
Bazı tabircilere göre yolculuk; dindarlar için ganimet, şeref ve selamettir. Günahkarlar için azaptır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar