Connect with us

Rüya

Rüyada Zeytin Tabiri

Published

on

Rüyada Zeytin tabiri ile alakalı yorumları öğren.

Diyanet: Yüce Allah Kuranı Kerimde zeytine yemin etmektedir. Allah’ın yemin ettiği şey sadece hayır getirir. Bir kimsenin rüyasında zeytin yediğini görmesi; o kimsenin bir mala kavuşacağına işaret şeklinde tabir olunur. İmam-ı Nablusî’nin yorumuna göre: Rüyanızda ekmekle zeytin yediğinizi görmeniz; bir menfaate erişeceğinize işaret eder. Kişinin rüyasında sarı zeytin yediğini görmesi; o kimsenin eline bir yerlerden mal geçeceğine ve hemen de o malı harcayacağına, bir kişinin rüyasında siyah zeytin yediğini görmesi; o kimsenin keder ve hüzne maruz kalacağına yorumlanır.


Nablusi: Rüyada görülen zeytin, mal ve eşyadır. Zeytin ağacı aile ve çocukları için mübarek bir adamdır.
Bazı tabirciler, zeytin ağacı, şerefli bir kadın yahut ileride reis olacak bir çocuktur, ya da yüksek bir mevkidir, dediler.
Sarı zeytin, dinde üzüntü ve kederdir.
Ağaçtan zeytin çıkardığını gören kimse bereket ve hayra nail olur.
Rüyada kölenin zeytin görmesi, ordarın dövülmelrine delalet eder. Çünkü zeytinin silkelenmesi dövmekle yapılır. Bazıları da, zeytin, gören kimse için üzüntü ve kederdir, dediler.
Bir kimse rüyada zeytin ağacını zeytinyağı ile suladığını görse anasına yakınlık eder. Asma ağacını sirke ile sulasa veya yerde bulunan toprağa sidik yapsa yine tabir böyledir.
Zeytin ağacı mal ve eşyadır, şerefli bir kadındır.
Bir kimsenin rüyada zeytine rast gelmesi, ona sahip olması yahut onu yemesi hayır ve berekettir.
Zeytin yaprağı, emniyet edilir sağlam bir şeye tutunmaya veya salih kimselere ya da insanların hayırlılarına delalet eder.
Zeytin, kolay elde edilen rızka sevinçle beraber bol geçime delalet eder.
Rüyada zeytin temizlediğini yahut sıktığını gören kimse çetinlik ve meşakkate düşer.
Zeytin, hastalar hakkında onların kuvvetlerine delalet eder. Zeytinin yaprağı işte sebata, hastalan iyileşip afiyet bulmalanna delalet eder.

Zeytin, günahkar kimse için iman nuruna, hidayete, ilme ve Kur’an okumaya, kemiklerinde kınk ve çıkık olan kimse için kemiğinin iyileşmesine küçük için zekaya, fakir için mala delalet eder. Ancak insanın, yetişmemiş yeşil zeytin yemesi müstesnadır. O; üzüntü, keder, şiddet ve edeceği borca delalet eder.
Bazen de zeytin görmek, onun götürüldüğü tarafa ve onu sevk edenlere delalet eder.


Seyyid Süleyman: Sarı zeytin, üzüntü, yeşil zeytin; mal ve mal kaybı, siyah zeytin ise, ölüm ve zarardır. Zeytin yediğini gören dindarsa; mala kavuşur. Günahkarsa, üzüntüye düşer. Kırılmış yahut ezilmiş zeytin; bazı tabirciler için iyi bazıları için kötüdür. Bir mahalde küme halinde birikmiş zeytin görmek; ibadete delalet eder.
Cabir’ül Mağribi şöyle diyor: Ekmekle zeytin yediğini gören, bir fayda sağlar. Sarı zeytin yiyenin eline mal geçer. Fakat, sonra sarfeder. Siyah zeytin; üzüntü ve fesattır.

Advertisement
Advertisement

En Çok Okunanlar