Ramazan ayının simgesi Teravih namazı neden kılınır? Önemi nedir?

Nafile namazlar içinde kuvvetli delillerle sabit olanları Sünnet namazlardır. Bunların en yaygın olanı da Teravih namazıdır.

 0  176
Ramazan ayının simgesi Teravih namazı neden kılınır? Önemi nedir?

Rasulüllah efendimiz, bir Ramazan’da farklı rivayetlerde farklı rakamlarla olmak üzere, dört rekat, sekiz rekat, oniki rekat gibi bir nafile namazı yatsıdan sonra cemaatle birlikte kılmış, sahabenin büyük rağbeti üzerine, ümmetine farz olur ve bunu kaldıramazlar düşüncesiyle vazgeçerek terketmiştir.

Vefatından sonra, Hz. Ömer’in halifeliği zamanında toplumda ortaya çıkan bir gerçek, meydana gelen harplerdeki zayiat, yaşlılık sebebiyle vuku bulan ölümler, uzak bölgelere hicret edenler gibi sebeplerle Kur’an’ın tamamını veya bir kısmını ezbere bilen hafızların gittikçe azalması, Kur’anın akıbeti konusunda endişeleri artırmış ve parça parça muhtelif malzemeler üzerinde vahiy katipleri tarafından yazılmış ayetlerin iki kapak arasında toplanması kararlaştırılmıştır.

Bunun yanında bazı sahabilerin hatırlatması üzerine Hz. Ömer, hayattaki büyük ve alim sahabiler ile yaptığı istişare sonunda Hz. Peygamber zamanında başlanan ve sonra terk edilen teravih namazının yeniden düzenlenerek ihdas edilmesini, her iki rekatta bir selam verilerek toplam on selam ile 20 rekat kılınmasını, ve imamın devamlı surette her rekatta bir adet küçük namaz suresini okumasını kararlaştırmışlardır.

Bu suretle her akşam teravih namazında imamın cehren (açıktan) okuduğu namaz surelerini cemaat ezberleyecek ve böylece namaz kılmak için gerekli miktarda küçük namaz suresi kolayca ezberlenmek suretiyle, asırlara intikal edecekti.

İşte bu maksatla, yeniden canlandırılıp düzenlenen Teravih namazı , asırlardan beri müslümanların büyük rağbetiyle, uygulamada, adeta diğer namazların önüne geçmiştir.

Toplumsal şuurun canlandığı ve doruklara ulaştığı, Ramazanın ve İslam dünyasının simgesel değerinin çok yüksek olduğu bir sembol halini almıştır. Bu gün ise biz bu namazı, Allah rızası için, sadece ibadet niyetiyle, ramazan gecelerini ihya maksadıyla kılıyoruz.

Dini hükmü, Ramazan ayına mahsus, yatsı namazından sonra, cemaatle kılınan sünnet olmasıdır.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

teravih Teravih.com sitesi mübarek gün ve gecelerin anlamları ve bu özel zamanlarda yapılması gereken ibadetler konusunda da açıklamalar sunulmaktadır. Sitenin gezinirken sunduğu farklı kategoriler arasında dolaşarak, bilgi dağarcığınızı zenginleştirebilirsiniz. Hem manevi anlamda güçlenmenizi sağlayan hem de keyifli vakit geçirmenizi sağlayan Teravih.com, huzurun kapılarını aralıyor.