Nasr Suresi Okunuşu, Anlamı ve Hadisler

Nasr Suresi

 0  11
Nasr Suresi Okunuşu, Anlamı ve Hadisler

Kur'an-ı Kerim'in son sûresi olan Nasr Sûresi, 114 ayetten oluşmaktadır. Kısa ve öz olmasına rağmen, önemli bir mesaj vermektedir. Bu mesaj, Allah'ın yardımının ve zaferinin, iman edenler için geleceği ve zaferin yakın olduğunu müjdelemesidir.

Okunuşu: Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm. 1- “İzâ câe nasrullâhi ve’l-fethu. 2- Ve raeyte’n-nâse yedhulûne fî dînillâhi efvâcâ. 3- Fe sebbih bi-hamdi Rabbike vestağfirhu innehû kâne tevvâbâ.

Anlamı: —Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla. 1- “Allah’ın yardımı ve fetih geldiği zaman, 2- Ve insanların, Allah’ın dinine dalga dalga girdiklerini gördüğün zaman, 3- Hemen Rabbini överek tesbih et ve O’ndan mağfiret dile. Çünkü O, tevbeleri çok kabul edendir.

  • Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu: "Nasr Sûresi'ni okuyan kişiye, Mekke'nin fethinde hazır bulunup da şehit olmuş gibi ecir verilir." (Zemahşerî, IV, 295; Beyzâvî, IV, 460)
  • Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu: "Nasr Sûresi'ni okuyan kişi, Allah'ın yardımını ve zaferini görecektir." (İbn Hibbân, Sahih, 3/120)
  • Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdu: "Nasr Sûresi'ni okuyan kişi, Allah'ın nimetlerine şükredecektir." (İbn Mace, Sünen, 2/1355)

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow