Sınav Öncesi Okunması Gereken Dualar

Sınavlara girmeden önce dua etmek, birçok kişinin tercih ettiği bir manevi destek yöntemidir. İşte sınava girmeden önce okunabilecek dualar ve anlamları:

 0  9
Sınav Öncesi Okunması Gereken Dualar

Sınav Öncesi Okunacak Duaların Önemi ve Anlamları

Sınavlara hazırlanırken manevi güç ve destek arayışında olanlar için dualar önemli bir rol oynar. İşte sınava girmeden önce okunabilecek bazı dualar ve anlamları:

Salat-ı Nariye Duası: Sınav öncesi 70 kere "Ya men leccemel mütekebbirine b licami azametihi selliim sellim ya Hafız" duasının okunması önerilir.
"Rabbi Edhılnî Müdhale Sıdkin" Duası: İsra Suresi'nin 80. ayeti olan "Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ." duâsı, sınav öncesinde okunabilir. Bu dua, "Ya Rabbi, beni doğru bir girişle içeri al ve yine doğru bir çıkışla dışarı çıkar. Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle." anlamına gelir.
"Rabbi’şrah Li Sadri" Duası: Sınav öncesi, "Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri, va’hlül ukdeten min lisani, yefkahü kavlî." duâsı okunabilir. Bu dua, "Ya Rabbi, göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır, dilimin bağını çöz, sözümü anlaşılır eyle." anlamına gelir.
"Ya Hayyu Yâ KayyûM" Duası: Sınav başlamadan önce veya sınav esnasında "Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." duasının yapılması önerilir. Bu dua, "Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum." anlamına gelir.

Sınav Başlarken Okunacak Dua:

"Sınav başlamadan önce veya başladıktan sonra "Ya Hayyu Yâ Kayyûm, Birahmetike esteğisû." duâsı 10 kere okunabilir. Bu dua, "Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum." anlamına gelir.

Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow